Reklama

Milionowe inwestycje w gminie Czermin. Chodzi o zabezpieczenie dostaw wody dla mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Cztery duże inwestycje, o łącznej kwocie ok. 5,5 mln zł, będzie już niebawem realizować gmina Czermin. Wszystko związane jest z zabezpieczeniem mieszkańców w dostawy wody. Inwestycje będą możliwe dzięki unijnym pieniądzom - gmina pozyskała aż 3 mln zł wsparcia w ramach konkursu PROW - organizowanego przez Urząd Marszałkowski.

To będą cztery bardzo duże inwestycje, które pozwolą zabezpieczyć mieszkańców gminy Czermin w dostawy wody. 

Inwestycje związane z wodą w gminie Czermin

W czwartek - 15 grudnia - w siedzibie czermińskiego urzędu oficjalnie podpisano umowę w ramach dofinansowania, jakie Czermin pozyskał w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

W sumie udało się zdobyć 3 mln zł - w ramach unijnych pieniędzy z WRPO. Pełny koszt planowanych inwestycji to z kolei ok. 5,5 mln zł.

Wspomniane cztery inwestycje - na poprawę gospodarki wodno-ściekowej w gminie - to:

 • Budowa i rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Żegocin, Żbiki i Broniszewice
 • Budowa pompowni wody II stopnia w miejscowości Broniszewice wraz z budową i przebudową sieci wodociągowej,
 • Przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Czermin,
 • Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Czermin - etap V.

Wójt: gmina Czermin będzie bezpieczniejsza

Wójt gminy Czermin nie ukrywa, że wspomniane inwestycje, są niezwykle ważne.

- Projekt składa się z czterech ważnych elementów. Jest on duży i drogi, w sumie ok. 5,5 mln zł, ale zapewni nam jedną bardzo ważną rzecz: bezpieczeństwo wodne - nie ukrywa wójt Sławomir Spychaj.

Jak wylicza, każda część wspomnianego projektu jest istotna, by wspomniane bezpieczeństwo zagwarantować.

- Pierwsza sprawa, rozbudowa sieci między Żegocinem a Broniszewicami, plus trwające prace przy samej studni w Żegocinie, która będzie mogła zasilić także Broniszewice, pozwoli sprawić, że gmina Czermin będzie pod względem gospodarki wodnej bezpieczniejsza. Drugi element, czyli pompownia wody w Broniszewic pozwoli nam z kolei zwiększyć ciśnienie w miejscowości - m.in. na Marianinie czy Mazurach. Wcześniej wody nam starczało, ale zdarzało się, że ciśnienie było bardzo małe. Ponadto wymienimy stary rurociąg w Czerminie, który jest jeszcze azbestowo-cementowy, a także będziemy budować kolejne przydomowe oczyszczalnie ścieków, które realizujemy w gminie już od wielu lat - opowiada wójt Sławomir Spychaj.

Włodarz gminy dziękował przy okazji wszystkim zaangażowanym - zarówno radnym i sołtysom, jak i pracownikom czermińskiego urzędu. Jak zaznaczał, bez nich te działania nie byłyby możliwe.

Wicemarszałek: pieniądze unijne są niezwykle ważne

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, który oficjalnie wręczył na ręce władz Czermina czek na 3 mln zł, gratulował z kolei skuteczności - w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy.

- Cieszę się, że te środki trafiają do gminy, ponieważ to będzie kontynuacja działań realizowanych już wcześniej. Czermin jest jedyną gminą w powiecie pleszewskim, która w ramach wspomnianego naboru sięgnęła po te pieniadze - tym bardziej więc gratuluję - mówił Krzysztof Grabowski.

Wicemarszałek podkreślał przy tym rolę unijnych pieniędzy, które zmieniają samorząd - zarówno czermiński, jak i wszystkie inne.

- Te 3 mln zł, w ramach PROW, czyli ze środków z Unii Europejskiej są szczególnie ważne - i to należy podkreślać w każdym momencie. Wiemy, że obecnie toczy się dyskusja w kraju, na temat odblokowania pieniędzy w ramach KPO. Można zadać sobie pytanie: jak wyglądałaby gmina Czermin, gdyby takich unijnych środków nie było? Warto podkreślać, jak ważną rolę te pieniądze odgrywają, tym bardziej, że obecnie ich wciąż w Polsce nie mamy - mówił Krzysztof Grabowski.

A oto pełny zakres inwestycji, jakie będą realizowane w ramach zadania: ,,Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Czermin":

1. Budowa i rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Żegocin, Żbiki i Broniszewice:

Zakres zadania obejmuje budowę, rozbudowę i przebudowę sieci wodociągowej, która w związku z trwającymi pracami związanymi z budową nowego ujęcia wód podziemnych w miejscowości Żegocin zapewni możliwość zaopatrzenia części miejscowości Broniszewice od nr 49 do nr 68 Broniszewice Stare Polskie, od nr 69 do 75, od nr 126 do 138 Broniszewice Stara Wieś, od nr 139 do 169 Broniszewice Mazury. Budowa łącznika pomiędzy wodociągiem Czermin a wodociągiem Żegocin (wodociąg Żegocin, Żbiki, Broniszewice) zapewni alternatywną możliwość zaopatrzenia części miejscowości Broniszewice ze Stacji Uzdatniania Wody w Żegocinie a tym samym zwiększenie niezawodności systemu zaopatrzenia w wodę odbiorców na terenie gminy Czermin.

Wartość inwestycji: 2 060 459,10 zł.

2. Budowa pompowni wody II stopnia w miejscowości Broniszewice wraz z budową i przebudową sieci wodociągowej:

Przedmiotem zamówienia realizowanego jest budowa pompowni wody II stopnia w miejscowości Broniszewice. Zakres zadania obejmuje budowę kontenera technicznego pompowni wody, w technologii budynku z płyty warstwowej na konstrukcji stalowej, wyposażenie hali hydroforni II stopnia w zestaw hydroforowy wraz z armaturą zaporową i sterowniczą i urządzenia do dystrybucji wody, montażem urządzeń do dodatkowej dezynfekcji wody podawanej do sieci (w wydzielonym pomieszczeniu), budowę dwóch zbiorników zapasowo-wyrównawczych w konstrukcji stalowej, instalację AKPIA, oraz uruchomienie automatycznego systemu sterowania i wizualizacji procesów przesyłu wody zapewniającego ciągłą kontrolę stanu pracy instalacji i jej zdalne sterowanie z poziomu systemu wizualizacji SCADA. Ponadto zakres zamówienia obejmuje montaż nowego przewoźnego agregatu prądotwórczego z wiatą garażową, instalacje elektryczną, oświetlenie terenu, utwardzenie i ogrodzenie terenu, budowę sieci wodociągowej technologicznej do zasilania zbiorników zapasowo-wyrównawczych, budowę sieci wodociągowej zasilającej istniejącą sieć wodociągową na terenie wsi Broniszewice, przebudowę węzła wodociągowego w obrębie włączenia do istniejącej sieci wodociągowej, przebudowę istniejącej sieci wodociągowej od skrzyżowania drogi powiatowej nr 4311P w kierunku drogi gminnej nr 625032P na odcinku ok. 0,10km.

Wartość inwestycji: 1 517 521,36 zł.

3. Przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Czermin:

Zakres zadania obejmuje przebudowę sieci wodociągowej wybudowanej z rur azbestowo-cementowych oraz PCV na odcinku pomiędzy istniejącą Stacją Uzdatniania wody w Czerminie a istniejącym węzłem wodociągowym o długości ok. 260 m metodą przecisku sterowanego, przez park wpisany do rejestru zabytków. Realizacja zadania zapewni poprawę parametrów dostarczanej wody do obiorców w m. Strzydzew, Skrzypnia, Wola Duchowna oraz części miejscowości Czermin.

Wartość inwestycji: 127 920,00

4. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Czermin - etap V:

Przedsięwzięcie polegać będzie na zaprojektowaniu i budowie 42 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Czermin. Zakres robót obejmuje projektowanie i budowę przyłączeniami kanalizacji sanitarnej z budynku biologicznej oczyszczalni ścieków z mieszkalnego, rurociągiem ciśnieniowym ścieków oczyszczonych, odprowadzeniem ścieków oczyszczonych do roślinnego poletka rozsączającego, zasilaniem elektrycznym, rozruchem technicznym i technologicznym oraz analizami laboratoryjnym ścieków surowych i oczyszczonych w okresie rozruchu.

Ilość przydomowych oczyszczalni, które powstaną w poszczególnych miejscowościach:

 • Broniszewice - 9
 • Czermin - 2
 • Grab - 6
 • Mamoty - 1
 • Pieruchy - 6
 • Pieruszyce - 4
 • Psienie Ostrów - 1
 • Strzydzew - 2
 • Wieczyn - 4
 • Żale - 1
 • Żbiki - 1
 • Żegocin - 5
Wartość inwestycji: 1 342 447,09 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy