reklama
reklama

Młodzi pleszewianie stworzyli drona, który ratuje życie. Teraz dostali grant!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mikołaj Kłakulak, Mikołaj Koło oraz Filip Szafraniak - uzdolnieni wynalazcy rodem z naszego terenu - zostali niedawno wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie grantowym "Talenty Jutra".
reklama

Znakomitą wiadomość przekazał Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. 

Grant dla młodych wynalazców rodem z powiatu pleszewskiego

Mikołaj Koło, Filip Szafraniak i Mikołaj Kłakulak - byli absolwenci pleszewskich szkół, a aktualnie uczniowie ZST w Ostrowie Wlkp., otrzymali grant w wysokości 25 tys. zł w kategorii  "IT i nauka inżynieryjno-techniczna" - w ramach ogólnopolskiego konkursu grantowego "Talenty Jutra" organizowanego przez "Fundację Empiria i Wiedza" oraz "Bank Gospodarstwa Krajowego".

"Talenty Jutra" to program dla młodych badaczek, wynalazców i naukowców. Celem programu jest wsparcie młodych ludzi mających szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych i medycynie.

10 stycznia 2023 roku w Planetarium w Śląskim Parku Nauki odbyła się gala finałowa konkursu.

I właśnie tam jury doceniło niezwykły projekt młodych wynalazców, pod opieką Pawła Sobczaka, pt. "Dron z zestawem do reanimacji".

Dron z zestawem do reanimacji - ten sprzęt ratuje życie

Przypomnijmy: to nie pierwsze ich wyróżnienie - już wcześniej za swój wynalazek otrzymali m.in. tytuł Techno-Innovator – w ramach piątej edycji „Techno-grantów”.

Projekt jest naprawdę innowacyjny - Mikołaj Koło, Filip Szafraniak i Mikołaj Kłakulak stworzyli bowiem drona z zestawem do defibrylacji (AED) ze stacją startową, która w automatyczny sposób otwiera i wysuwa go oraz pozwala na bezpieczne ładowanie i przechowywanie.

- Głównym celem projektu jest wsparcie Centrum Pogotowia Ratunkowego poprzez dostarczenie zestawu do reanimacji (AED) przez całkowicie zautomatyzowany lot drona z punktu startowego (stacji) do miejsca docelowego np. wypadku. W zatłoczonym mieście wdrożenie takiego rozwiązania przyspieszyłoby dostarczenie pomocy w czasie nawet dwukrotnie krótszym niż w sposób tradycyjny – wyjaśniał już wcześniej "Życiu Pleszewa" Mikołaj Koło. 

Warto dodać, że osiągi drona są naprawdę znakomite - może lecieć z prędkością 70 km na godzinę przez 6 km, a jego udźwig to aż 9 kilogramów.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama