reklama
reklama

Myśleli, że są zakażeni Covid-19. Na ratunek było już za późno!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Myśleli, że są zakażeni Covid-19. Na ratunek było już za późno! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 600 zawałów - tyle w ciągu ostatniego roku odnotowało Pleszewskie Centrum Medyczne. Dla wielu z tych osób było za późno na pomoc. Wszystko przez to, że pomylili objawy.
reklama

Na szczęście w 98% udało się uratować życie chorym, którzy otrzymali pomoc na czas. W pozostałych 2 % ratunek przyszedł za późno, a w dużej mierze było to spowodowane tym, że pacjenci objawów nie kojarzyli z niedokrwieniem serca, a z błędnym myśleniem o  tym, że są .... zakażeni Covid-19.

Zawał. Choroba cywilizacyjna

Nowotwory i choroby układu krążenia to najczęstsze przyczyny hospitalizacji w Polsce. Dziś uznawane są już za choroby cywilizacyjne i w porę rozpoznane- są skutecznie leczone dzięki współczesnej medycynie.

W ciągu ostatnich miesięcy na oddział kardiologiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego trafiło 600 pacjentów z zawałem serca. 30 osób zwlekało z wezwaniem pomocy, bo nie spodziewało się, że uszkodzone serce może dawać nietypowe według nich symptomy. Lekarze apelują więc o nie lekceważenie nietypowych objawów.

 - Aktualnie choroby układu krążenia nie są już domeną osób starszych. Coraz częściej dotykają młodych ludzi, którzy prowadzą niezbyt higieniczny  tryb życia. Do tego dochodzi otyłość, złe odżywianie, nadciśnienie tętnicze  i brak ruchu. Najmłodszy pacjent, który trafił do nas podejrzeniem z  zawału serca miał 25 lat. Na szczęście wszystko skończyło się dla niego dobrze, ale należy pamiętać, że im młodszy pacjent- tym większe ryzyko zatrzymania krążenia i śmierci - ostrzega dr Tomasz Wardęga, ordynator oddziału kardiologicznego PCM.

Zawały serca. Decyduje czas

W przypadku chorób układu krążenia o życiu pacjenta decyduje czas i szybkość udzielenia pomocy medycznej. Dlatego pomimo pandemii pleszewski szpital nie zrezygnował z całorocznej opieki przeznaczonej dla pacjentów po zawałach. Co więcej- jako jedyny w południowej Wielkopolsce dysponuje kompleksową opieką kardiologiczną.

Mamy bogato  rozbudowaną opiekę dla pacjentów z chorobami układu krążenia. Składają  się na nią pracownie hemodynamiki i elektrofizjologii, oddział kardiologiczny, Sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, oddział rehabilitacji kardiologicznej oraz poradnia kardiologiczna i kardiochirurgiczna. Tygodniowo korzysta z nich  średnio 250 pacjentów  nie tylko z naszego, ale i też ościennych powiatów - dodaje Błażej Górczyński, prezes PCM

Daje  to miesięcznie blisko tysiąc pacjentów, a w skali roku ich liczba przekracza 10 tys.  To pokazuje też , jak poważnym problemem są choroby układu krążenia. Statystycznie rocznie w Polsce   z powodu chorób układu krążenia umiera około 180 tys. osób.  

Blisko  połowa z nich z powodu zawałów. Jeszcze kilka lat temu te schorzenia  częściej dotykały mężczyzn, jednak coraz częściej zapadają na nie również kobiety. Należy też wziąć pod uwagę to że objawy chorób serca u obu płci dają różne objawy.  

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama