Reklama

Szpital w Pleszewie zwiększa liczbę rekonstrukcji piersi u pacjentek chorych na nowotwór

Opublikowano: wt, 25 maj 2021 17:00
Autor:

Szpital w Pleszewie zwiększa liczbę rekonstrukcji piersi u pacjentek chorych na nowotwór  - Zdjęcie główne

Coraz więcej pacjentek pleszewskiego szpitala decyduje się na jednoczasową rekonstrukcję piersi refundowaną przez NF

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej pacjentek decyduje się na rekonstrukcję piersi refundowaną przez NFZ. Tak wynika z danych Pleszewskiego Centrum Medycznego, które od 2018 roku przeprowadza takie zabiegi u pacjentek chorujących na nowotwór piersi. A wszystko odbywa się w działającym w lecznicy Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi.

Rak piersi to w powiecie pleszewskim najczęściej występujący rodzaj nowotworu. Statystycznie  dotyka on pań, które przekroczyły już 50 rok życia. Jednak z obserwacji lekarzy wynika, że ta choroba zaczyna tez pojawiać się u coraz młodszych , bo już 20-30 letnich kobiet.

Rocznie w Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi radykalnego  leczenia wymaga 150 pacjentek. A mówiąc o radykalnym leczeniu- lekarze mają na myśli przede wszystkim operacje. Dzielą się one na  zabiegi oszczędzające i  mastektomię. Te pierwsze pozwalają  na uratowanie chorych piersi, te drugie kończą się amputacją. Na szczęście dla pacjentek istnieje jednak  takie rozwiązanie, jak jednoczasowa rekonstrukcja piersi.

 - Zabiegowi  poddają się  zazwyczaj młode kobiety,  u których nie można wykonać zabiegu oszczędzającego lub są do niego przeciwwskazania. Protezę lub ekspander wszczepia się pacjentce od razu podczas jednej operacji, w trakcie  której dochodzi do amputacji piersi – wyjaśnia dr n. med. Radosław Lisiecki ,chirurg-onkolog z PCM.

Szpital w Pleszewie. Rekonstrukcja piersi

Podczas operacji jednoczasowej  wykorzystuje się  niekiedy inne materiały np. siatki syntetyczne lub biologiczne poprawiające estetyczny wygląd kobiecej piersi i umożliwiające coraz to nowocześniejsze metody rekonstrukcyjne.

   - Siatka biologiczna jest doskonałym substytutem tkanek piersiowych. Pozwala na odpowiednie wprowadzenie implantu lub protezy w miejsce rekonstruowanej piersi pod skórę(tzw. rekonstrukcja prepektoralna). Po takiej  operacji pacjentka może cieszyć się naturalnym kształtem piersi, nie odczuwa też zbyt dużego bólu, co ma często miejsce przy innych metodach – dodaje doktor Lisiecki.

Tego rodzaju  zabiegi przeprowadzane są  w pleszewskim szpitalu od trzech lat. Korzystają z niego najczęściej młode kobiety, które zachorowały na nowotwór piersi i konieczna jest amputacja.

  - Na początku, kiedy wprowadziliśmy jednoczasową rekonstrukcję- decydowały się na nią rocznie 3- 4 pacjentki. Dzisiaj jest ich już kilka razy więcej. Na 150 rocznie operowanych kobiet  - zabiegowi poddaje się już 25 pań.  Oznacza to, że wzrasta zaufanie do tego rodzaju rekonstrukcji, ale i też zaufanie do naszych lekarzy, którzy te operacje przeprowadzają samodzielnie – wylicza  Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Rak piersi zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Co roku blisko 19 tys. Polek dowiaduje się, że ma nowotwór piersi, a 30% z nich umiera. Na szczęście  w porę wykryty daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Z pomocą przychodzi też ciągły rozwój medycyny i innowacyjne metody leczenia.

Szpital w Pleszewie. Darmowe USG piersi 

Pleszewskie Centrum Medyczne prowadzi BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE W RAMACH POPULACYJNEGO PROGRAMU WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA PIERSI.

Do programu kwalifikują się Panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. Badania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30. Należy zabrać ze sob dowód osobisty i ewentualnie wyniki poprzednich badań. Tel. 62 74 20 840

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy