Reklama

Rak to nie musi być wyrok! Wiele zależy od ciebie

Opublikowano:
Autor:

Rak to nie musi być wyrok! Wiele zależy od ciebie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rak, nowotwór – nie lubimy tych słów i boimy się ich – jak przysłowiowego ognia. Ten strach tak nas paraliżuje – że unikamy gabinetów onkologicznych - nawet jak czujemy, że coś nam dolega. A kiedy w końcu trafiamy do specjalisty – bywa, że rokowania nie są pomyślne.

 

A niekiedy na wszystko jest już za późno. Tymczasem rak nie musi być wyrokiem. Wiele zależy od nas. Warto o tym pomyśleć właśnie teraz w październiku. To przecież miesiąc świadomości raka piersi. A dziś, czyli 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. 

 

Żadne jednak dni ani symbole nie pomogą – jeśli sami nie zrozumiemy – jak ważna jest profilaktyka, o czym przekonuje również szefowa naszych "amazonek" - Daniela Szkopek. 

 

ROZMOWA Z DANIELĄ SZKOPEK - SZEFOWĄ PLESZEWSKICH AMAZONEK 

15 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Czy według pani świadomość zdrowotna kobiet w zakresie nowotworu piersi jest na wystarczającym poziomie, czy wciąż jest wiele do zrobienia?

Jest coraz lepiej w porównaniu z tym co było kiedyś, ale cały czas moim zdaniem jest wiele do zrobienia. Oczywiście nadal dla wielu kobiet choroba ta jest wstydliwa, ale to się powoli zmienia.

Pleszewskie „Amazonki” od lat prowadzą mnóstwo działań związanych z profilaktyką. Dzięki wam wiele kobiet wie, czym jest profilaktyka, a te, które chorowały, mają bezcenną grupę wsparcia.

Tak, to prawda. Niestety teraz ogranicza nas pandemia. Zawiesiłyśmy nawet spotkania bezpośrednie w klubie - ponieważ jesteśmy w grupie ryzyka i musimy na siebie uważać. Cały czas jednak mamy ze sobą kontakt. Panie mogą dzwonić do nas na numer 694 929 475 lub 513 167 135.

Na co mogą liczyć panie, które dołączą do „Amazonek”.

Przede wszystkim staramy się rozmawiać i okazywać sobie wsparcie. My kobiety jesteśmy silne, potrafimy doskonale sobie radzić w różnych trudnych sytuacjach. Ale z pewnością rozmowa z osobami, które przeszły to, co my, pomaga. Musimy bowiem pamiętać, że to nie jest tak, że w chorobie jesteśmy sami, jest jeszcze nasza rodzina, która również cierpi. W klubie można liczyć na pomoc psychologiczną, skorzystać z wydarzeń, które organizujemy. Teraz np. panie z klubu uczestniczą w projekcie „Rehabilitacja Uskrzydla Nasze Życie”.

Jak ważna jest profilaktyka?

Profilaktyka jest bardzo ważna - przede wszystkim samobadanie piersi. Ja w ten sposób wykryłam u siebie zmianę. Dziś jestem 18 lat po operacji. Samobadanie jest pierwszym badaniem, które pozwala wykryć niepokojące zmiany. Jeśli coś nas zaniepokoi, należy iść do lekarza rodzinnego po skierowanie na dalsze badania. A najlepiej dla pewności skonsultować taką zmianę z lekarzem onkologiem. Większość to są zmiany łagodne. Często nie ma nawet specjalnego leczenia, nie ma chemioterapii. Nie są to guzki na tyle niebezpieczne, żeby były jakieś następstwa.Ale oczywiście może być tak, że będą to zmiany rakowe. 

Najważniejsze jest więc wczesne wykrycie?

Dokładnie tak. Wtedy są większe szanse na wyleczenie. Apeluję również do młodych dziewcząt, aby się badały. Dla raka nie ma wieku. To nie jest tak, że choruje się tylko po 50-tym roku życia. Oczywiście jest to grupa zwiększonego ryzyka, ale zdarzają się zachorowania coraz częściej wśród młodych. Dlatego proszę was dziewczyny raz w miesiącu zbadajcie sobie same piersi, zróbcie USG. To naprawdę może uratować wam życie. Apeluje również aby nie czekać na koniec pandemii, ponieważ rak nie czeka. Diagnostyki i leczenia nowotworów nie można odkładać na później. Opóźnienie rozpoznania i rozpoczęcia terapii pogarsza szansę wyleczenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE