Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pleszewie zorganizował jubileusz 20-letniej współpracy powiatu z kołami łowieckimi, działającymi na naszym terenie. Gospodarzem wydarzenia, które zorganizowano w Taczanowie Drugim, było Koło Łowieckie nr 23 „Darz Bór” z Pleszewa. Było to także oficjalne zakończenie sezonu myśliwskiego 2021/2022.
Zakończenie sezonu łowieckiego w powiecie pleszewskim
Jak informują przedstawiciele starostwa, w spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu myśliwych z 11 kół łowieckich, mających obwody na terenie powiatu pleszewskiego. Imprezę uatrakcyjnili sygnaliści, którzy odegrali sygnały myśliwskie na „Zbiórkę”, „Powitanie” i „Posiłek”.
- Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pleszewie Piotr Fabisz - który prowadził spotkanie - przedstawił historię współpracy samorządu powiatowego i kół łowieckich, zaprezentował statystyki dotyczące liczebności drapieżników i zwierzyny drobnej, pokazał zdjęcia pamiątkowe ze spotkań myśliwskich z całego XX-lecia. Powstaniem z miejsc i sygnałem „Pożegnanie” uczczono pamięć zmarłych w tym czasie kolegów - członków kół łowieckich - informuje Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy pleszewskiego starostwa.
„Program regulacji populacji lisa w powiecie pleszewskim”
Jak przypominają władze powiatu - „Program regulacji populacji lisa w powiecie pleszewskim” został przyjęty w 2002 roku. Myśliwi prowadzili odstrzał lisów, a samorząd dopłacał do amunicji, potem płacił za upolowane sztuki, a obecnie funduje nagrody dla myśliwych.
- W ostatnim sezonie łowieckim 2021/22 myśliwi odstrzelili w sumie 929 drapieżników, głównie lisów, ale także jenotów, kun i borsuków, które są naturalnymi wrogami dla zwierzyny drobnej, takiej jak zające, kuropatwy, bażanty czy dzikie kaczki. Od kilku lat program obejmuje także zakup stad kuropatw i zasiedlanie nimi łąk i pól. W latach 2018-2020 samorząd powiatowy i koła łowieckie - dzięki dotacjom z WFOŚiGW - sprowadziły ponad trzy tysiące sztuk kuropatw. W tym roku planuje się zamówienie kolejnej partii 1.600 ptaków. Nazwę programu zmieniono na „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej na terenie powiatu pleszewskiego” - informuje Tomasz Wojtala.
Koło „Darz Bór” ufundowało dla gości pamiątkowe tabliczki z okazji XX-lecia programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej.
Podczas spotkania starosta pleszewski Maciej Wasielewski podziękował myśliwym za zaangażowanie i zapewnił, że program będzie kontynuowany.
O początkach programu odstrzału lisów opowiadali ludzie, którzy 20 lat temu go zapoczątkowali; były starosta, a obecnie prezes Koła Pszczelarzy w Pleszewie Michał Karalus oraz ówczesny naczelnik powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska, obecny wójt gminy Gizałki Robert Łoza.
Na spotkaniu przybyli także: Łowczy Okręgowy Aleksander Bella, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Taczanów Janusz Ruda oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Grodziec Tomasz Sikora.
Podsumowanie sezonu łowieckiego 2021/2022 w powiecie pleszewskim
Podczas podsumowania sezonu łowieckiego najlepsi myśliwy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, w tym torby myśliwskie, futerały na sztucery oraz książki przyrodnicze, a czołowa „trójka” dodatkowo puchary starosty pleszewskiego.Oto najlepsi łowczy:
- Szymon Minta z KŁ nr 22 „Bażant” w Dobrzycy - 151 drapieżników (147 lisów, 3 kuny i 1 borsuk)
- Marek Lisowski z KŁ nr 23 „Darz Bór” w Pleszewie - 71 szt. (62 lisy, 6 jenotów, 3 borsuki)
- Jerzy Wróblewski z KŁ nr 19 „Żubr” w Gołuchowie - 63 lisy.
- Na cześć zwycięzców klasyfikacji hejnaliści odegrali sygnał „Król polowania”. Na posiłek myśliwski podano gulasz z wołowiny i pieczonego dzika - referuje rzecznik prasowy starostwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.