reklama

Narkotyki w powiecie pleszewskim. Czy to realny problem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Narkotyki w powiecie pleszewskim. Czy to realny problem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pół kilograma narkotyków, znalezionych w szafie 28-latka zatrzymanego w Pleszewie. Do tego amfetamina w domu 32-latka, który był już wcześniej karany. A to tylko dwa przykłady, ujawnione dzięki akcji pleszewskich „kryminalnych”. Skoro "prochy" trafiają na rynek, to wiadomo, że ktoś mniej lub bardziej regularnie po nie sięga. Czy w Pleszewie jest problem z narkotykami?
reklama

Amfetamina, haszysz i marihuana - takie narkotyki znaleźli w domu jednego z mieszkańców Pleszewa policjanci, którzy zatrzymali w połowie listopada na ul. Wojska Polskiego 28-letniego mężczyznę. Pisaliśmy o tym szerzej na zpleszewa.pl.
 
Ostatecznie, tylko podczas tej akcji, policjanci zabezpieczyli ok. pół kilograma narkotyków. Zaczęło się niepozornie, od kontroli.
 
- Policjanci z Wydziału Kryminalnego pleszewskiej komendy zatrzymali do kontroli mężczyznę, który według informacji, mógł mieć przy sobie środki odurzające. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę. 28-latek był bardzo nerwowy, jego zachowanie wskazywało na to, że ma coś do ukrycia. Podejrzenia potwierdziły się. Mężczyzna miał przy sobie narkotyki. Po przeszukaniu jego mieszkania, funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne środki oraz urządzenia do ich rozdrabniania i ważenia. W szafie ubraniowej znaleźli, min. haszysz, amfetaminę, metaamfetaminę i marihuanę. Kryminalni zabezpieczyli łącznie ponad pół kilograma narkotyków - relacjonuje rzecznik KPP w Pleszewie - informuje Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie. 
 
 
Zaledwie dzień później, 17 listopada, doszło do kolejnej akcji – tym razem na drodze w Zielonej Łące. Także pisaliśmy o tym szerzej na zpleszewa.pl.
 
Podczas rutynowej kontroli samochodu marki bmw okazało się, że kierowca, 32-letni mieszkaniec Kalisza, który był poszukiwany i ma do odbycia karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, miał mieć przy sobie narkotyki - tabletki ecstasy i marihuanę.
 
- Policjanci przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze zatrzymanego mężczyzny, zabezpieczyli amfetaminę. Mężczyzna był już karany za przestępstwa narkotykowe. Teraz, będzie musiał „odsiedzieć” zaległą karę. Za czyny, których się dopuścił grozi mu dodatkowo, kara pozbawienia wolności do lat trzech – relacjonuje rzecznik KPP w Pleszewie.
 
 
Wspomniane wyżej przykłady – zaledwie dwa w ciągu aktualnego miesiąca, jednak jedne z wielu w ciągu całego roku – każą zadać sobie pytanie: czy w Pleszewie istnieje problem związany z narkotykami i ich rozprowadzaniem?
 
Wspomniane pytanie nie jest nowe – warto zaznaczyć, że tematy, dotyczące profilaktyki pod tym względem, są omawiane praktycznie  co roku – choćby podczas sesji miejskich, w których uczestniczą także bezpośrednio przedstawiciele policji, z komendantem na czele. 
 

Policjanci walczą z narkotykami w powiecie pleszewskim

 
Warto w tym miejscu przypomnieć, że pleszewska komenda ma zespół kilku policjantów, którzy, po odpowiednim przygotowaniu, działają m.in. w kierunku wykrywania przestępczości narkotykowej na naszym terenie.
 
- Do zadań związanych z narkotykami są skierowani specjalnie przygotowani ludzie. Są to osoby bardzo zaangażowane, pracując ponadnormatywnie, dnie i noce – mówił swego czasu wprost, podczas jednej ze wspomnianych sesji rady miasta w Pleszewie, komendant KPP w Pleszewie, mł.insp. Tomasz Mimier.
 
Wspomniane działania przynoszą realny skutek.
 
Według statystyk nie ma roku - by pleszewscy policjanci nie zabezpieczyli narkotyków, ujawnionych w wyniku działań operacyjnych.
 

Statystyki policyjne odnośnie narkotyków w powiecie pleszewskim w ostatnich latach:

 
Ilość zabezpieczonych narkotyków:
  • 2020 rok - 6 kg 429,
  • 2021 rok - 2 kg 289,
  • 2022 rok - 1 kg 156.
 
Wszczęte postępowania:
  • 2020 rok - 25,
  • 2021 rok - 26,
  • 2022 rok - 27

Ilość przedstawionych zarzutów:
  • 2020 rok - 89,
  • 2021 rok - 129,
  • 2022 rok - 87
 
 
Wszystkie zabezpieczone środki na czarnym rynku mogły być warte naprawdę „grube” pieniądze... Bo tam, gdzie pojawia się handel narkotykami, są i duże pieniądze. Gram amfetaminy to dzisiaj minimum 60 zł. Łatwo więc policzyć, że zaledwie pół kilograma to już 30.000 zł.
 
 

Narkotyki w Pleszewie - czy to realny problem?

 
Czy to jednak oznacza, że w powiecie pleszewskim jest problem z narkotykami? Sprawa wywołuje emocje, a temat wraca jak bumerang, przy okazji podobnych, jak przytaczanych na początku artykułu - zdarzeń.
 
W język nie gryźli się już wcześniej m.in. pleszewscy samorządowcy. 
 
- Dostępność narkotyków w Pleszewie jest bardzo duża. Czy komendant dysponuje środkami, zasobami ludzkimi, tak aby te zachowania zwalczać? - pytał m.in. wprost - podczas jednej ze wspomnianych wspólnych sesji - w roku 2022 - wiceprzewdniczący rady w Pleszewie, Piotr Kusiakiewicz.
Komendant policji w Pleszewie podkreśla jednak, że na problem trzeba patrzeć szerzej.
 
Fakt przyłapania kogoś w Pleszewie z narkotykami nie oznacza bowiem zawsze, że zdobył je bezpośrednio w naszym mieście. Choć oczywiście nie jest to wykluczone. 
- Jeżeli kogoś zatrzymujemy z narkotykami, to są to małe ilości. Największym punktem dystrybucji narkotyków nie jest Pleszew, tylko miasta, w których są duże dyskoteki. To tam jest najwięcej zatrzymywanych - tłumaczył już wielokrotnie komendant policji w Pleszewie.
Osobnym problemem jest z kolei dziś dostęp do nielegalnych substancji. Te nie trzeba już bowiem kupować bezpośrednio - od tzw. "dilerów". Czasami wystarczy do tego internet...
 
- Coraz częściej narkotyki kupuje się w internecie - przyznawał już wcześniej wprost komendant policji w Pleszewie.
 

Jak walczyć z przestępstwami narkotykowymi?

 
Poza działaniami w terenie policjantów - i wyłapywaniem poszczególnych osób, które mogą mieć przy sobie większe ilości środków odurzających - systematycznie trwają także działania profilaktyczne - m.in. w szkołach.
 
Policjanci mają regularne wizyty w pleszewskich szkołach, rozmawiając, zarówno z dziećmi jak i młodzieżą – o tym, jak wielkim jest to zagrożeniem.
 
Na koniec, mówiąc szerzej o profilaktyce uzależnień, warto też wspomnieć o najnowszej inicjatywie, którą zaplanowano 28 listopada w Pleszewie.
 
To właśnie wtedy odbędzie się specjalne wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez „Punkt dla Ciebie”, Fundację Animacja oraz LO nr 1 w Pleszewie.
 
W murach Zajezdni Kultury - w godz. 10.00 oraz 12.00 wystąpi Andrzej Piasecki oraz członkowie projektu "Psychology mnie" - w składzie: Grażyna Graszek, Katarzyna Lubiszewska, Artur Olkowicz, Łukasz Sikora. Będzie to wyjątkowy koncert rockowo-profilaktyczny.
 
Co sądzicie o sprawie? Zachęcamy do dyskusji. 
 
ZOBACZ PLAKAT:
 
 
 
 
 
 
 
 
RAPORT Z PLESZEWA Z ROKU 2019 – O UZALEŻNIENIACH NASZYCH DZIECI
 
Warto przypomnieć, że Pleszew zlecił w roku 2019 – stworzenie dużego raportu o uzależnieniach wśród naszej młodzieży. Opisywaliśmy to wtedy szeroko na naszych łamach.
 
Jak wyglądała wówczas sprawa związana z narkotykami w szkołach?
 
Według wspomnianego dokumentu w pleszewskich szkołach podstawowych tylko ósemka dzieci zadeklarowała wówczas, że „eksperymentowała” już z narkotykami, a jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne było to już 56 osób. W centrum zainteresowania w szkołach podstawowych była marihuana, haszysz, amfetamina i sterydy, a jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe były to podobne substancje - dodatkowo pojawiały się jednak jeszcze leki uspokajające lub nasenne. 
 
Osobnym, nawet większym niż narkotyki, problemem były z kolei w szkołach różnego rodzaju dopalacze.

reklama
SONDA

Czy narkotyki stanowią według Ciebie poważny problem w Pleszewie?

Zagłosowało 23 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 21.11.2023 od godz 16:27
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama