Cykliczne spotkania w szkołach to stała część tzw. społecznej profilaktyki, którą prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.
Podczas specjalnych zebrań w szkołach - zarówno z samymi uczniami, ale często także z rodzicami, policjantki omawiają największe zagrożenia, jakie czyhają na co dzień na dzieci i młodzież, ale także przestrzegają przed nieodpowiednimi zachowaniami - zaznaczając, że nikt nie może czuć się bezkarny.
Policjanci z Pleszewa spotykają się z dziećmi i młodzieżą
W ostatnim czasie - m.in. w związku z głośnymi ostatnio sytuacjami w całej Polsce, gdy do sieci co rusz trafiają nowe nagrania obrazujące przemoc wobec równieśników - szczególny nacisk kładziony jest właśnie na omówienie skutków tzw. "przemocy równieśniczej".Jak przestrzegają pleszewskie policjantki, to zjawisko w dzisiejszych czasach jest jeszcze bardziej groźne - właśnie z powodu internetu.
- Dla oprawcy to „zabawa”, ofiara doznaje jednak bólu fizycznego i psychicznego. Niestety takie sytuacje mogą skończyć się tragicznie - przestrzega Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.
Dlatego też, w celu zwiększenia świadomości młodzieży w zakresie przemocy rówieśniczej oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich, pleszewscy policjanci spotykają się regularnie z młodzieżą - zarównio szkół podstawowych, jak i średnich.
- Głównym celem takich spotkań jest przypomnienie młodym ludziom, że pomimo iż nie mają 18 lat, ponoszą odpowiedzialność prawną. Przemoc rówieśnicza to zjawisko, które może dotyczyć nie tylko uczniów szkół średnich, ale także dzieci ze szkół podstawowych - zaznaczają funkcjonariuszki z KPP w Pleszewie.
Jak ostrzegają, przemoc wśród rówieśników może wystąpić jednak nie tylko na szkolnych korytarzach, ale także poza szkołą, w trakcie wolnego czasu.
- W obecnych czasach, kiedy praktycznie wszyscy mają telefony komórkowe, ataki na rówieśników są nagrywane, a następnie publikowane w Internecie. Krążą w sieci, zbierając różne komentarze. Takie zachowanie jest podwójnie niebezpieczne. Nie dość, że ofiara została fizycznie i psychicznie zaatakowana, to dodatkowo jest ośmieszana i poniżana przez reakcje internautów. Młodzi ludzie zapominają jednak, że nie są bezkarni. Niepełnoletni ponoszą odpowiedzialność prawną, a oprócz środków wychowawczych, sąd rodzinny może zastosować także środki poprawcze - przypomina rzecznik pleszewskiej policji.
Warto jednak zaznaczyć, że spotkania w szkołach, dotyczą także profilaktyki w związku z takimi zagrożeniami dla młodych ludzi jak alkohol, narkotyki czy dopalacze. Policjanci przestrzegają młodych ludzi, omawiając też zgubny wpływ używek na zdrowie.
Wspomniane spotkania w szkołach - są stałą częścią pracy profilaktyków społecznych KPP w Pleszewie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.