Reklama

Nie będzie nowych lamp w gminie Dobrzyca, wyłączą też w nocy oświetlenie. Wszystko w związku z oszczędnościami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie będzie nowych lamp w gminie Dobrzyca, wyłączą też w nocy oświetlenie. Wszystko w związku z oszczędnościami - Zdjęcie główne

Gmina Dobrzyca nie ma obecnie w planach nowych inwestycji – związanych z oświetleniem. Wszystko z powodu cięcia kosztów.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnim czasie do gminy Dobrzyca wpłynęły dwie prośby – poprzez interpelacje radnych – odnośnie montażu nowych lamp. Pierwsza dotyczyła miejscowości Ruda, druga z kolei miejscowości Gustawów. Niestety, jak się okazuje, gmina nie ma obecnie w planach nowych inwestycji – związanych z oświetleniem. Wszystko z powodu cięcia kosztów. To nie wszystko. Z powodu oszczędności - wyłączone zostanie w godzinach nocnych już istniejące oświetlenie.

Pierwsza z interpelacji dotyczyła zamontowania dwóch nowych lamp w miejscowości Ruda. Radny Janusz Zych zwrócił się do burmistrza – w imieniu mieszkańców wsi, o zainstalowanie lamp oświetleniowych przy dwóch posesjach. Jak podkreślał – chodzi o bezpieczeństwo, zarówno pieszych jak i kierowców.

Druga interwencja, złożona do władz gminy kilka dni później, dotyczyła miejscowości Gustawów. Radny Jerzy Lisiak poprosił o montaż lampy na istniejącym słupie energetycznym na jednej z tutejszych działek.

– Miejsce, o którym mowa jest w tej chwili w ogóle nieoświetlone, a dodatkowo za założeniem lampy przemawia fakt, że na tej działce znajduje się hydrant, który w razie jakiegoś zdarzenia w nocy będzie trudny do zlokalizowania – uzasadnia radny Lisiak.

Co na to burmistrz gminy?

Będą oszczędności na oświetleniu w gminie Dobrzyca

W przypadku Gustawowa, włodarz informuje, że wskazany przed rajcę słup znajduje się ok. 40 metrów od wspomnianego hydrantu oraz drogi.

– Zainstalowana oprawa oświetlałaby prywatną posesję, a nie drogę – odpisuje burmistrz, zaznaczając, że zgodnie z ustawą o prawie energetycznym, do zadań samorządu należy finansowanie oświetlenia znajdującego się m.in. w miejscach publicznych czy właśnie samych dróg.

– Gmina nie może zatem finansować oświetlenia na wnioskowanej działce – odpowiada burmistrz Jarosław Pietrzak.

Na końcu dodaje też jednak inny powód.

– W związku z aktualną sytuacją w kraju oraz obowiązkiem narzuconym przez rząd w zakresie zużycia energii elektrycznej przez samorządy nie planuje się dodatkowych punktów świetlnych – odpowiada burmistrz Dobrzycy.

Wspomnianą odpowiedź burmistrz dał również w przypadku prośby o nową lampę w Rudzie. Tu także zaznacza, że – w związku z obecną sytuacją w kraju – gmina nie będzie – póki co – inwestować w nowe punkty świetlne.

Burmistrz dodaje ponadto, że możliwości budżetu również są ograniczone. Mówiąc wprost: w najbliższym czasie nie będzie nowych lamp w gminie.

Wyłączą w nocy lampy w gminie Dobrzyca. Chodzi o oszczędności

To jednak nie koniec oszczędności. Od teraz w nocy wyłączane będzie oświetlenie w całej gminie Dobrzyca.

- Urząd Miejski Gminy Dobrzyca informuje, że w związku z obowiązkiem ograniczenia zużycia energii elektrycznej wprowadza się przerwę nocną w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od  23.00 do 5.00. Za utrudnienia przepraszamy - informuje mieszkańców dobrzycki urząd

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy