Reklama

Basen w Pleszewie będzie czynny krócej. Wszystko przez drastyczne wzrosty cen prądu i gazu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Basen w Pleszewie będzie czynny krócej. Wszystko przez drastyczne wzrosty cen prądu i gazu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wzrost cen gazu o niemal 300 proc. oraz wzrost cen energii elektrycznej o ok. 180 proc. spowodowały pierwsze – już „namacalne” dla samych mieszkańców - konsekwencje w Mieście i Gminie Pleszew. Od 1 października pleszewski basen oraz strefa SPA – będą czynne krócej. Spółka dementuje jednocześnie plotki o rzekomym całkowitym zamknięciu obiektu, jednak same władze Pleszewa zaznaczały już wcześniej wprost: obecnie priorytetem jest ograniczenie kosztów energii. Bo wzrost cen gazu i energii dotyka także inne instytucje oraz szkoły.

Od 1 października Park Wodny Planty będzie czynny krócej – czas otwarcia samego basenu obcięto o dwie godziny, krócej będzie czynna strefa SPA – w tygodniu o dwie godziny, podczas weekendów aż o 6 godzin. Władze spółki nie ukrywają: wszystko związane jest z ogromnymi podwyżkami cen.

Nowe godziny otwarcia basenu w Pleszewie

- Jak dobrze wiecie, przed nami trudny czas związany z drastycznymi i podwyżkami cen gazu i prądu. W związku z tym, po kilku tygodniach analiz, obliczeń i konsultacji, zarząd Spółki Sport Pleszew podjął decyzję o skróceniu czasu funkcjonowania basenu w terminie od 1 października do odwołania – poinformowała mieszkańców miejska spółka na swoim profilu na Facebooku (nowe godziny na końcu artykułu – bez zmian pozostają godziny otwarcia kręgielni oraz Piwnicy 2.0).

Sport Pleszew dementuje jednocześnie – krążące od jakiegoś czasu – plotki o rzekomym całkowitym zamknięciu basenu. 

- Chcielibyśmy oficjalnie zdementować plotki o całkowitym zamknięciu naszego obiektu w sezonie jesienno-zimowym – piszą przedstawiciele spółki.

Wspomniana informacja – choć wielu mieszkańców zaskoczyła – nie powinna być jednak zaskoczeniem w kontekście wcześniejszych sygnałów ze spółki oraz władz miasta. Przypomnijmy: jeszcze przed wrześniem ustępujący prezes spółki Sport Pleszew, Eugeniusz Małecki, opowiadał o ogromnych wzrostach cen.

- Przyszły rok czarno się kształtuje pod tym względem. Ceny energii wzrosły o 180 proc., cena gazu 300 proc., do tego wzrost wynagrodzeń, ponieważ po raz kolejny wzrasta najniższa pensja krajowa – wyliczał już w sierpniu ustępujący prezes spółki Sport Pleszew.

Nowy prezes, Łukasz Ratajczyk, także nie ukrywał, że koszy energii są ogromne.

- Spółka będzie „biła się” z cenami, koszty energii są bardzo wysokie – nie ukrywał na starcie urzędowania prezes Sport Pleszew, Łukasz Ratajczyk. 

Ogromne wzrosty kosztów energii i gazu w Pleszewie

Już wtedy zapowiadał, że spółka musi myśleć o różnych formach walki ze wzrostem cen – zarówno w kontekście inwestycji – jak np. fotowoltaika – czy innych form obniżenia kosztów (jak informowano jeszcze w sierpniu, planowane wzrosty cen biletów to – w zależności od kategorii - ok. 2 zł za godzinę).

- Jak zobaczyłem ceny do przetargów energii elektrycznej – to dobrze, że siedziałem, bo bym się przewrócił – mówił wprost w sierpniu ustępujący prezes Eugeniusz Małecki.

Jak przypomina z kolei burmistrz Arkadiusz Ptak, wspomniany przetarg dotyczył także innych miejskich instytucji, ponadto naszych szkół (przetarg organizowano w ramach tzw. Pleszewskiej Grupy Zakupowej).

Tymczasem – w przypadku np. samego basenu – jednym źródłem dochodów wpływy z biletów. A już wcześniej - jeszcze przed wspomnianymi horrendalnymi podwyżkami - do działalności basenu miasto dokładało.

- Największym wyzwaniem obecnie będzie kwestia ograniczenia kosztów - związanych z energią elektryczną. To wyzwanie nie tylko w spółce Sport Pleszew, ale w całej gminie – i w Polsce, ponieważ nie jesteśmy „zieloną wyspą”, jesteśmy takim samym samorządem jak inne 2,5 tys. - komentował Arkadiusz Ptak.

I dodawał wprost: Obecnie priorytetem jest ograniczenie kosztów związanych z energią elektryczną.

W przypadku basenu „cięcie kosztów” polega na skróceniu czasu otwarcia w okresie jesienno-zimowym, w przypadku np. oświetlenia - miasto wymieniło część na oświetlenie ledowe, ponadto w centrum zainstalowano sterowniki, które mają „inteligentnie” zmniejszać natężenie prądu - w zależności od sytuacji.

Przypomnijmy: przez minione 10 lat (Park Wodny będzie świętował w tym roku dekadę działalności – planowane są m.in. uroczystości z tym związane), basen odwiedziło ponad 1 mln 250 tys. osób.

Średnia ilość miesięcznie – to ok. 10 tys. zł (jak zaznaczają same władze spółki, dopiero od niedawna „wraca” poziom sprzed pandemii).

JAK BĘDZIE CZYNNY PLESZEWSKI BASEN? (ZMIANY OD 1 PAŹDZIERNIKA).

  1. Od 1 października Park Wodny Planty będzie czynny codziennie od 6.00 do 20.00 (do tej pory było do 22.00)
  2. Od 1 października zmienią się godziny funkcjonowania strefy SPA:
  • od poniedziałku do piątku 15.00-20.00 (było do 22.00)
  • w soboty i niedziele od 14.00 do 20.00 (było od 10.00 do 22.00)
CZYTAJ TAKŻE: Tak bawiono się na pleszewskim basenie otwartym [ZDJĘCIA]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy