Przed nami okres wzmożonych wyjazdów czy to w góry, nad może czy za granicę. Wielu z nas wybierze się w podróż samochodami, pokonując kilometry różnymi trasami od gminnych po drogi ekspresowe oraz autostrady. W trasie zdarzyć może się wszystko, również wypadek. I będzie wtedy potrzebny tzw. korytarz życia.
Korytarz życia. Co to jest?
Korytarz życia to najprościej ujmując utworzony pas awaryjny na drodze – który umożliwia szybki przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Chodzi tu o pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję czy inne służby ratunkowe. Celem jest oczywiście skrócenie czasu dotarcia do miejsca wypadku, kolizji czy pożaru. To ważne, bo nierzadko decyduje o zdrowiu, a nawet życiu poszkodowanych.
Jak utworzyć korytarz życia?
Jak znajdziecie się na drodze w takiej sytuacji – nie popadajcie w panikę. Tworzenie korytarza życia jest tak naprawdę proste. Ważne jest żeby wszyscy uczestnicy ruchu zastosowali się do określonych zachować, bo tu współpraca decyduje o powodzeniu.Jest kilka zasady, które należy zapamiętać. Oto one:
- Droga dwupasmowa w jednym kierunku: Pojazdy na lewym pasie zjeżdżają maksymalnie do lewej strony jezdni, a pojazdy na prawym pasie – maksymalnie do prawej. W ten sposób powstaje wolny pas między nimi.
- Droga trzypasmowa (lub więcej) w jednym kierunku: Pojazdy na skrajnym lewym pasie zjeżdżają maksymalnie do lewej strony jezdni. Pozostałe pojazdy (na środkowym i prawym pasie) zjeżdżają maksymalnie do prawej strony jezdni. Korytarz życia powstaje na lewym pasie, tuż obok lewej bariery.
Jak się zachować tworząc korytarz życia?
- Po pierwsze i najważniejsze – zachowuj spokój i nie wykonują autem gwałtownych ruchów.
- Nie zapominaj o kierunkowskazie – zasygnalizuj zmianę pasa.
- Utrzymuj dystans zachowując odstęp od pojazdu poprzedzającego, żeby nie doszło do kolejnego wypadku.
- Absolutnie nie wjeżdżaj na korytarz życia – to pas stworzony wyłącznie dla pojazdów uprzywilejowanych.
- Nigdy nie wyprzedzaj na pasie życia – bo to nie tylko zabronione, ale też zagrażające i tobie i innym uczestnikom ruchu.
- Co grozi za nieutworzenie korytarza życia?
Warto stosować się do przepisów. Bo inaczej możemy ponieść srogie konsekwencje, również finansowe. Nieutworzenie lub utrudnianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu to poważne wykroczenie, które może skutkować nałożeniem wysokiego mandatu karnego i punktów karnych.
Aktualnie, zgodnie z przepisami, za to wykroczenie grozi mandat w wysokości od 500 do 2500 złotych oraz 8 punktów karnych. W przypadku recydywy kary mogą być jeszcze surowsze. Co więcej, jeśli z powodu utrudnienia przejazdu dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia, sprawca może ponieść odpowiedzialność karną.
Jednak równie istotna powinna być świadomość, że brak korytarza życia opóźnia dotarcie do potrzebujących, którzy mogą to przypłacić zdrowiem i życiem. I my też możemy znaleźć się w takiej sytuacji.
Dlatego tworząc w razie konieczności korytarz życia – masz swoją rolę w ratowaniu życia innym, a nawet sobie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.