reklama

Niezwykła wystawa w dawnym kościele ewangelickim w Dobrzycy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWystawę ukazującą religijną historię Dobrzycy - w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego - przygotowało Muzeum Ziemiaństwa.
reklama

17 września 2023 roku z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa przebiegających pod hasłem „Żywe dziedzictwo- tradycje od pokoleń” Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprosiło na wyjątkowe wydarzenie.

Wernisaż wystawy przypominającej religijną historię miasta połączony z prelekcjami Kazimierza Balcera i Stanisława Borowiaka odbył się w dawnym kościele ewangelickim przy ulicy Krotoszyńskiej. Świątynia na co dzień jest zamknięta, więc była to doskonała okazja, aby ją zwiedzić. 

Niezwykła wystawa w dawnym kościele ewangelickim w Dobrzycy 

„Od pokoleń wierni tradycjom - o dziedzictwie Dobrzycy 3 wyznań” to wystawa ukazująca historię regionu z nieco mniej znanej perspektywy.

- Wszak nie każdy wie, że urokliwe miasteczko położone w południowej Wielkopolsce było dawniej domem dla wyznawców trzech wiar – katolickiej, protestanckiej i judaizmu. Te przenikające się ze sobą kultury bez wątpienia wpłynęły na historię Dobrzycy, a dziedzictwo materialne i niematerialne regionu po dzień dzisiejszy jest obecne w pamięci mieszkańców i nie tylko - opisują przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. 

reklama

Specjalnie przygotowane plansze opowiadały  historie i  losy wiernych, ukazały archiwalne zdjęcia oraz fragmenty zapisanych wspomnień. Nie zabrakło również informacji o dnawej synagodze, czy kościele ewangelickim.

W gablotach  można było obejrzeć eksponaty  związane z każdą z wiar, pochodzące zarówno z muzeów historycznych jak i kolekcji prywatnych. Prawdziwą gratką było jednak samo miejsce prezentacji wystawy. Specjalnie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa  muzeum zaprosiło do oglądania ekspozycji w dawnym kościele ewangelickim w Dobrzycy.

Każdy gość wernisażu mógł  nie tylko obejrzeć wystawę i wysłuchać prelekcji zaproszonych ekspertów, ale także zobaczyć świątynię, która na co dzień jest zamknięta dla zwiedzających. 

reklama

Wystawę można oglądać nadal w Panteonie w dobrzyckim parku. 

 

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z TEGO WYDARZENIA AUTORSTWA PRZEMYSŁAWA GLINKOWSKIEGO 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama