Archiwalne zdjęcia terenów pokolejowych, ale także fotografie bardziej współczesne, obrazujące zmiany, jakie zachodziły przez lata - można oglądać na specjalnej wystawie, którą znajdziemy w pobliżu pleszewskiej biblioteki i nowego parkingu.
Wystawa o terenach pokolejowych w Pleszewie
Jak przypominają władze miasta, tereny pokolejowe w Pleszewie są największą ocalałą częścią infrastruktury niemal czterdziestokilometrowej linii wąskotorowej, łączącej kiedyś Pleszew z Dobrzycą i Krotoszynem (kierunek południowo-zachodni), a także jedenastokilometrowego odcinka łączącego Pleszew z wsią Broniszewice (kierunek północny).Pleszewskie tereny pokolejowe od lat są systematycznie rewitalizowane - powstała tu m.in. nowa biblioteka, Zajezdnia Kultury, niedawno nowy parking, a w planie jest także Wielofunkcyjne Centrum Rozwoju.
- Chcemy poprzez wystawę przybliżyć mieszkańcom oraz odwiedzającym Pleszew historię terenu, który jest naszą pleszewską wizytówką i perełką na skalę światową - mówi Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego urzędu, współtwórczyni wystawy.
Jak dodają władze miasta, dawne tereny pokolejowe to dziedzictwo kulturowe całej gminy Pleszew.
- Z tego względu zdecydowano się na rewitalizację i stworzenie przestrzeni, która pozwala na połączenie historii ze współczesnością, poprzez nadanie jej funkcji kulturotwórczej - podkreślają urzędnicy.
Wystawa jest ogólnodostępna.
Autorami zdjęć są m.in. R.Urbaniak, P.Kostuj, A.Piasecka, K.Jędrasiak, P.Glinkowski, P.Matłoka, P. Marciniak, G.Głogowski, D.Budziński, W.Pera, S.Furmankiewicz, I.Wieruszewska, P.Walczak, M.Czerwiński, Dron - Owczarz, Dronujemy Pleszew, a wizualizację przygotowali Archi-Graf Janusz Kiciński&Roman Szumny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.