Reklama

O której ze święconką? Zobacz godziny Triduum Paschalnego w parafiach w Pleszewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O której ze święconką? Zobacz godziny Triduum Paschalnego w parafiach w Pleszewie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Kościele katolickim trwa Wielki Tydzień. Dziś rozpoczęło się Triduum Paschalne, czyli trzy dni poprzedzające bezpośrednio święta Zmartwychwstania Pańskiego. Zobacz, o której odbędą się liturgie z nimi związane oraz święcenie potraw w pleszewskich parafiach.

W trakcie Triduum Paschalnego wspomina się wydarzenia związane z ostatnimi chwilami Pana Jezusa na ziemi. Te dni mają bardzo rozbudowaną liturgię o bardzo bogatej symbolice.

Triduum Paschalnego. Trzy dni z bogatą symboliką 

Wielki Czwartek rano kapłani wraz z biskupem sprawują Mszę Św. Krzyżma, w czasie której błogosławi się oleje św. oraz święci się krzyżmo, które używane jest przy udzielaniu sakramentów - chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Ale Triduum Paschalne rozpoczyna się dopiero kilka godzin później Mszą Wieczerzy Pańskiej, bo zgodnie z tradycją judaizmu triduum (trzy dni) liczone są od wieczorów.
 
W niektórych świątyniach odbywał się obrzęd "mandatum", czyli przypomnienie o postawie Jezusa, gdy umywał on nogi swoim uczniom. Nie chodzi jedynie o powtórzenie tej sytuacji, dlatego gdy dokonuje tego kapłan nie muszą to być mężczyźni i nie musi być ich dwunastu. Z tego zwyczaju zrezygnowano jednak w momencie, gdy pojawiła się pandemia. To dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Stąd tradycja, aby na zakończenie składać życzenia duchownym.
 
Liturgia czwartkowego wieczoru właściwie się nie kończy, bo nie ma błogosławieństwa i rozesłania. Tabernakulum jest puste, bo Najświętszy Sakrament przenosi się tzw. Ciemnicy, czyli miejsca adoracji. To czas rozmyślania o uwięzieniu Jezusa. Nocą został On zaprowadzony przed Sanhedryn, czyli przed Wielką Radę Żydowską, która pod przewodnictwem najwyższego kapłana, Kajfasza, wydała na Niego wyrok śmierci. Ponieważ jednak według prawa żydowskiego wyroki zapadłe w nocy były nieważne, dlatego w Wielki Piątek z rana ponownie zebrała się Rada Żydowska, aby nocny wyrok potwierdzić. W międzyczasie Pan Jezus przebywał w więzieniu. Po liturgii Wielkiego Czwartku z ołtarza zdejmuje się m.in. obrus i świece.
 
W Wielki Piątek nie sprawuje się Najświętszej Ofiary. To jedyny taki dzień w roku. To również okazja, aby wziąć udział w ostatnim nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Wtedy też rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Bożym Grobie, które trwa również w sobotę. Wierni zwykle zatrzymują się na choćby krótką modlitwę przy okazji święconki. W koszyczkach przynoszone są potrawy m.in. jajka, sól, chrzan i baranek wielkanocny, które mają również znaczenie symboliczne.
 
W Wielki Piątek, podobnie jak w Środę Popielcową, obowiązuje post ścisły: jakościowy (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) i ilościowy (trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta). Do niespożywania mięsa zobowiązane są osoby, które ukończyły 14. rok życia. Nie ma możliwości dyspensy. Post ścisły obowiązuje wszystkich od 18. do 60. roku życia. Kapłani zachęcają również do zachowania postu jakościowego w Wielką Sobotę. 
 
W sobotni wieczór celebrowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej - najważniejsze i najdłuższe w czasie roku kościelnego. Najbardziej uroczysta liturgia w roku rozpoczyna się poświęceniem ognia i zapaleniem Paschału, czyli symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa. Prawdę historii zbawienia opowiadają też biblijne czytania, których może być nawet dziewięć. Kolejnym elementem jest liturgia chrzcielna, czyli odnowienie przyrzeczeń chrztu. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, oznajmiającą, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. W większości parafii odbywa się ona o godz. 6.00 rano w Niedzielę Zmartwychwstania. W niektórych jest połączona z liturgią wielkosobotnią.

Ceremonie Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w parafiach w Pleszewie. Gdzie i o której godzinie? 

Ścięcia Św. Jana Chrzciciela:

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po tej mszy nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja Pana Jezusa do godz. 22:00. Żywy Różaniec poprowadzi modlitwy za kapłanów od godz. 21.00 

Wielki Piątek - Droga Krzyżowa o godz. 14.30, Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, adoracja do godz. 23.00.  

Wielka Sobota - Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. Po liturgii przewidziana jest całonocna adoracja. Święcenie pokarmów:

- w kościele o 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00

- w Prokopowie o 15:00

- w Marszewie o 15:30 

Niedziela Zmartwychwstania - Rezurekcja o godz. 6.00 z procesją. Pozostałe msze święte o godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 i 18.30

Poniedziałek Wielkanocny - msze św. według porządku niedzielnego

Św. Florian:

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.30, adoracja Jezusa Chrystusa w Ciemnicy do godziny 23.00

Wielki Piątek -  adoracja Jezusa Chrystusa w Ciemnicy, Droga Krzyżowa o godz. 15:00, liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.30, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godziny 23.00. Parafia pragnie zorganizować również czuwanie całonocne z piątku na sobotę. Poszukuje mężczyzn, którzy podejmą trud adoracji i pilnowania świątyni od 23.00 do 7.00 rano.

Wielka Sobota - Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny o godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00. Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się o godzinie 20.00. 

Niedziela Zmartwychwstania - Rezurekcja o godz. 6.30 z procesją wokół kościoła. Msze święte o godz. 9.15, 10.30, 11.45 i 18.30.

Poniedziałek Wielkanocny - msze św. według porządku niedzielnego

Najświętszego Zbawiciela:

Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godziny 21.00.

Wielki Piątek - adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy od 9.00, Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00, po niej adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim do godz. 21.00 Parafia zaprasza na nowennę od Wielkiego Piątku do soboty poprzedzającej Święto Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00.

Wielka Sobota - Wigilia Paschalna o godz. 20.00, po niej procesja rezurekcyjna wokół placu im. św. Jana Pawła II; Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny:
– na zewnątrz kościoła od godz. 9.00 do 15.00 co pół godziny
– na wioskach:
– Zielona Łąka – 11.00
– Dobra Nadzieja – 11.15
– Ludwina – 11.30
– Nowa Wieś – 11.45
– Baranówek – 12.00

Niedziela Zmartwychwstania - nie ma mszy św. o godz. 6.30; 

Poniedziałek Wielkanocny - msze św. według porządku niedzielnego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy