Już w najbliższą niedzielę, 18 maja, odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Przed nami ostatnie chwile kampanii wyborczej, podczas której trzynaścioro kandydatów na urząd prezydenta zabiega o głosy wyborców, przekonując do swoich programów.
Kiedy zaczyna się cisza wyborcza i ile potrwa?
Dziś o północy (z 16 na 17 maja) rozpocznie się cisza wyborcza. Potrwa do godz. 21.00 w niedzielę, 18 maja - czyli do zamknięcia lokali wyborczych.Państwowa Komisja Wyborcza zastrzega sobie jednak prawo do przedłużenia ciszy w przypadku, gdyby np. głosowanie w którymkolwiek lokalu wyborczym musiało zostać wydłużone.
Czego nie wolno w czasie ciszy wyborczej?
Podczas trwania ciszy nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno również zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych. Nie można także publikować wyników sondaży przedwyborczych. Warto zaznaczyć, że zakazy te dotyczą również internetu.Osoby przebywające w lokalu wyborczym nie mogą również eksponować żadnych napisów, znaków ani symboli, które mogłyby być kojarzone z kandydatami lub komitetami wyborczymi.
Materiały wyborcze zamieszczone przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej - przypomina PKW.
Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, aby wszelkie przypadki łamania ciszy wyborczej zgłaszać bezpośrednio policji.
Czytaj dalej pod materiałem wideo ↓
Jakie kary grożą za złamanie ciszy wyborczej?
Najsurowsze kary grożą na publikowanie w czasie ciszy wyborczej wyników sondaży. Wynika to z faktu, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to - w świetle obowiązującego prawa - wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów to już przestępstwo.Zgodnie z obowiązującym prawem, za upublicznianie wyników sondaży w trakcie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Natomiast za agitację w czasie ciszy wyborczej grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.
Komentarze (0)