Reklama

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanktuarium Maryjne w Lutyni przygotowuje się do tradycyjnego odpustu.

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych rozpoczną się w środę 10 sierpnia i potrwają do poniedziałku 15 sierpnia.  Tegoroczne uroczystości mają wyjątkową oprawę. W tym roku mija bowiem 50 lat od koronacji cudownego obrazu. 

Pierwsze zapisane wzmianki o wizerunku z Lutyni, jako „łaskami słynącym” pochodzą z akt wizytacyjnych archidiecezji poznańskiej z końca XVII wieku, a już w 1671 roku zaczęto w parafii prowadzić „Księgę cudów i łask”.

Większość z wpisów poświadcza o przypadkach cudownego uzdrowienia, tak jak ten z 1672 roku: „Zagrodnik Tomasz polecił matkę swoją ciężko chorą Najświętszej Maryi Panience Lutyńskiej – i ta wkrótce odzyskała cudownie zdrowie”.

Największy ze spisanych cudów datowany jest na 1751 rok. Wówczas przed obrazem Matki Bożej Miłościwej miało dojść do wskrzeszenia – trzy dni po śmierci – małej dziewczynki. Ta w podzięce ułożyła pieśń, którą wierni śpiewają po dzień dzisiejszy.

Ale przed cudownych obrazem modlono się również o sprawy bardziej przyziemne. I tak „pleban Lutyni, ks. Maciej Pietrzyński, znajdując (…) matkę w wielkich trudnościach i mając kłopotliwe zatargi z dziedzicem Lutyni polecił swoje sprawy Matce Bożej Cudownej Lutyńskiej, co sprawiło i spowodowało natychmiastową zmianę sytuacji”.

Historycznym wydarzeniem dla parafii była koronacja obrazu 13 sierpnia 1972 roku. Doszło do niej dzięki staraniom proboszcza – ks. Henryka Bambra. Uroczystego aktu – za zgodą papieża Pawła VI – dokonał ówczesny prymas kard. Stefan Wyszyński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy