Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych rozpoczną się w środę 10 sierpnia i potrwają do poniedziałku 15 sierpnia. Tegoroczne uroczystości mają wyjątkową oprawę. W tym roku mija bowiem 50 lat od koronacji cudownego obrazu.
Pierwsze zapisane wzmianki o wizerunku z Lutyni, jako „łaskami słynącym” pochodzą z akt wizytacyjnych archidiecezji poznańskiej z końca XVII wieku, a już w 1671 roku zaczęto w parafii prowadzić „Księgę cudów i łask”.
Większość z wpisów poświadcza o przypadkach cudownego uzdrowienia, tak jak ten z 1672 roku: „Zagrodnik Tomasz polecił matkę swoją ciężko chorą Najświętszej Maryi Panience Lutyńskiej – i ta wkrótce odzyskała cudownie zdrowie”.
Największy ze spisanych cudów datowany jest na 1751 rok. Wówczas przed obrazem Matki Bożej Miłościwej miało dojść do wskrzeszenia – trzy dni po śmierci – małej dziewczynki. Ta w podzięce ułożyła pieśń, którą wierni śpiewają po dzień dzisiejszy.
Ale przed cudownych obrazem modlono się również o sprawy bardziej przyziemne. I tak „pleban Lutyni, ks. Maciej Pietrzyński, znajdując (…) matkę w wielkich trudnościach i mając kłopotliwe zatargi z dziedzicem Lutyni polecił swoje sprawy Matce Bożej Cudownej Lutyńskiej, co sprawiło i spowodowało natychmiastową zmianę sytuacji”.
Historycznym wydarzeniem dla parafii była koronacja obrazu 13 sierpnia 1972 roku. Doszło do niej dzięki staraniom proboszcza – ks. Henryka Bambra. Uroczystego aktu – za zgodą papieża Pawła VI – dokonał ówczesny prymas kard. Stefan Wyszyński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.