Pleszewscy policjanci ostrzegają przed naciągaczaami, którzy "polują" zwłaszcza na osoby starsze. W miniony weekend w powiecie pleszewskim doszło do oszustwa, w wyniku którego 75-letni mężczyzna stracił aż 30 tys. zł.
Oszustwo w powiecie pleszewskim
Wszystko działo się w sobotę, 6 maja. To właśnie wtedy pleszewscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie, do którego miało dojść tego dnia.
- Z informacji przekazanych przez zgłaszającego wynikało, że na telefon stacjonarny 75-latka zadzwoniła kobieta, która podała się za jego córkę. Oświadczyła, że ma problemy z gardłem i przebywa w szpitalu. Po chwili telefon przejęła druga kobieta. Powiedziała, że córka 75-latka jest jej winna 30 tysięcy złotych. Rzekomo, pieniądze pożyczyła na leczenie szpitalne. Pokrzywdzony, chcąc pomóc swojemu dziecku, przekazał nieznajomemu mężczyźnie gotówkę - informuje Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.
Mężczyzna wykonał później telefon do córki. I dopiero wówczas dowiedział się, że padł ofiarą oszusta...
Trwa dochodzenie we wspomnianej sprawie, jednak pleszewscy policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy cały czas są aktywni w naszym regionie.
Ich sposoby są różne, działają - jak w tym przypadku - m.in. metodami na rodzinę, ale też bezpośrednio chodzą po domach (pisaliśmy o tym w styczniu).
Co zrobić, gdy zadzwoni do nas ktoś podający się za naszą rodzinę (córkę, wnuczka, syna itd.)?
Jak postępować w takiej sytuacji? Oto rady policji:
- Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do krewnego, żeby potwierdzić informację. Jeśli to możliwe – spotkaj się z nim.
- Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
- Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na krewnego” jest przysyłanie pośrednika, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
- Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.
- Jeżeli masz starszych rodziców lub dziadków, tym bardziej samotnych - przekaż im te informacje!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.