Powstanie Wielkopolskie było jednym z niewielu zrywów niepodległościowych zakończonych w Polsce sukcesem. Rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej. Przyłączyli się także do niego pleszewianie.
W Pleszewie, w którym od października 1918 r. istniał tajny komitet obywatelski z ks. Kazimierzem Niesiołowskim na czele, już 11-12 listopada, na wieść o wydarzeniach w Niemczech, doszło do rozbrajania niemieckich żołnierzy. Akcji tej przewodził por. Ludwik Bociański, który wyrósł na przywódcę wojskowego w Pleszewie.
Porucznik Bociański co ciekawe zwyciężył bez walki. Niemiecki garnizon w Pleszewie, zwolniony przez Bociańskiego z przysięgi na wierność cesarzowi, został przez niego bezterminowo urlopowany i pozostawiwszy broń, opuścił miasto. Co więcej, kiedy w Berlinie podjęto decyzję o tworzeniu w Prowincji Poznańskiej mieszanych, polsko-niemieckich oddziałów Służby Straży i Bezpieczeństwa, utworzono te oddziały jako czysto polskie i dodatkowo opłacane z kasy niemieckiej armii.
Krótko później w podobny sposób zdemobilizowany został, przybyły do Pleszewa, niemiecki batalion wycofany z frontu wschodniego. Dzięki temu pleszewscy powstańcy dysponowali znacznymi zapasami broni i amunicji, które mogły być użyte przeciwko Niemcom.
W samym mieście dochodzi też do głębokich zmian; zlikwidowano niemieckie władze powołując polskie ze starostą - Arturem Szenicem i burmistrzem - Stefanem Karczewskim. Komendantem wojskowym miasta i powiatu został por. Ludwik Bocianski.
Uczcili pamięć Powstańców Wielkopolskich
O powstańcach pamiętali przedstawiciele władz powiatu pleszewskiego. W 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod tablicą dowódcy ppor. Ludwika Bociańskiego, która znajduje się na terenie Starostwa Powiatowego w Pleszewie został złożony wieniec i odpalony znicz. W skład delegacji weszli: starosta - Maciej Wasielewski, przewodniczący rady powiatu - Mirosław Kuberka i radny - Wojciech Barszczewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.