Reklama

Piękna uroczystość w Czerminie. Odsłonięto historyczny mural [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mural upamiętniający zrzut broni dla Armii Krajowej w nocy z 15 na 16 października 1943 roku odsłonięto właśnie w Czerminie. To była wyjątkowa uroczystość!

Inicjatywa powstania muralu wypłynęła z Urzędu Gminy reprezentowanego przez wójta Sławomira Spychaja oraz jego zastępcę Marietę Cierniak. Na miejsce lokalizacji historycznego muralu wybrano ścianę budynku po dawnych GS Czermin, obecnie będącego własnością Zakładu Gospodarki Komunalnej. 

Dziś świętujemy 103. roczncę odzyskania niepodległości, powinniśmy się cieszyć i świętować, ale też pamiętać. Pamiętajmy nic nie jest dane nam raz na zawsze, dlatego musimy o to dbać - mówił wójt Sławomir Spychaj. 

Mural upamiętniający zrzut broni, składa się z dwóch części. Pierwsza to wizualizacja zrzutu broni, czyli mapa, zarys kościoła w Wieczynie i sylwetki żołnierzy.

Część druga to postacie osób uczestniczących w wydarzeniu mającym miejsce w nocy z 15 na 16 października 1943 roku czyli Feliksa Wyszyńskiego ps. „Karol”, Stanisława Kaźmierczaka ps. „Mateusz”, Walentego Krzesiaka ps. „Bolko”, Leszka Alankiewicza ps. „Lew” i Mateusza Kwaśniewskiego ps.”Mirosław”. 

- Zatem, gdy można było wnioskować do MONu o dotację na powstanie muralu historycznego oczywistym było, że powinien to być temat działań AK w naszym rejonie z października 1943 roku - podkreślała dyrektor czermińskiej placówki Joanna Wojcieszak.

Ofertodawcą miała być oragnizacja pozarządowa i tego zadania podjęło się Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci im. Jana Pawła II reprezentowane przez: Mariusza Mańczaka i Pawła Kaczmarka.

Koordynatorem projektu została p.o. dyrektor ZSP Czermin Joanna Wojcieszak. Merytoryczne wniosek opracowały Izabela Janik oraz Aleksandra Tama, przy współpracy Marzeny Kowalskiej. Projekt muralu wykonali pochodzący z Czermina Monika i Damian Zajdler. Oboje ukończyli UAM w Kaliszu na wydziale pedagogiczno-artystycznym, kierunek pedagogika i sztuki plastyczne.

Wykonawcą muralu jest Piotr Zydorowicz - artysta mający na swoim koncie dzieła tego typu m.in. w Gnieźnie, Niedźwiedziu czy Wielowsi. On również ukończył UAM w Kaliszu na wydziale pedagogiczno-artystycznym, kierunek pedagogika i sztuki plastyczne.

Uroczystości odsłonięcia muralu poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele Wieczynie. Później uczestnicy Narodowego Święta Niepodległości udali się do czermińskiej szkoły im. Lotników Polskich walczących na frontach II wojny światowej.

To właśnie w murach szkoły odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów czermińskiej placówki, a niezwykle barwny wykład o historii i akcji "Fasola" zaprezentował  Dominik Wabiński. Gościem specjlanym uroczystości był ppłk Jacek Gochno, dowódca 16 Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie. 

RELACJA Z UROCZYSTOŚCI RÓWNIEŻ WE WTORKOWYM PAPIEROWYM NUMERZE "ŻYCIA PLESZEWA". 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy