Reklama

Piękny jubileusz. Szkoła w Marszewie świętuje 65-lecie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie świętuje 65-lecie.

Szkoła w Marszewie świętuje w tym roku swoje 65-lecie. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. dziękczynną, której przewodniczył ks. prałat Henryk Szymiec oraz częścią oficjalną w auli szkoły. 

- Jubileusz szkoły to nie tylko przepiękne wspomnienia minionych lat, ale także refleksja nad mijającym czasem.  (…) W naszej szkole był i jest najważniejszy uczeń. Jego rozwój intelektualny, jego bezpieczeństwo. (…) Szkoła to klucz do przyszłości, bez którego  nie otworzymy żadnych drzwi - mówiła  dyrektor szkoły Grażyna Borkowska. 

Dziękowała też wszystkim tym, którzy przez lata wspierają szkołę: założycielom, byłym dyrektorom, nauczycielom i firmom, które wspópracują z placówką. 

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Ryszarda Bartosika - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszka Bierły - radnego sejmiku województwa wielkopolskiego, dyrektora wielkopolskiego oddziału ARiMR - Mateusza Bukowskiego, przedstawicieli posłów, senatorów i Minister Pracy i Polityki Społecznej  - Marleny Maląg, samorządowców z powiatu pleszewskiego, przedstawicieli instytucji z terenu powiatu pleszewskiego, uczelni i szkół współpracujących ze szkołą, służb mundurowych i absolwentów a także firm, które od lat wspierają szkołę rolniczą w Marszewie. 

-  Cieszę się, że moge uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu i świętować razem z wami. Ta szkoła jest w sieci  szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi. Jest ważnym ośrodkiem nie tylko w Pleszewie, ale w całej południowej Wielkopolsce. Gratuluję jubileuszu, ale gratulacje składam przede wszystkim uczniom ponieważ dokonaliście świetnego wyboru, który daje wam perspektywy na przyszłość - mówił Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Nie zabrakło gratulacji i życzeń od pozostałych gości. Wszyscy zgodnie podkreślali fakt, że szkoła rolnicza w Marszewie jest  wizytówką i dumą nie tylko powiatu pleszewskiego, ale całej Wielkopolski. 

Szkoła w Marszewie. 65 lat tradycji 

Organizatorzy przygotowywali też wycieczkę po obecnych obiektach placówki - można było zwiedzić mury szkoły i na własne oczy zobaczyć, jak zmieniła się przez ostatnie dekady.

Szkoła w Marszewie przez minione dekady była świadkiem wielu zdarzeń i na stałe wpisała się w historię wsi, gminy, powiatu a nawet regionu. 

Jej historia  rozpoczęła się w 1957 roku. Dokładnie 15 lutego powstała Dwuizbowa Szkoła Rolnicza. Placówka mieściła się wówczas w pałacu będącym w administracji miejscowego PGR. W 1962 roku uruchomiono w szkole 4-letnie technikum. Po 10 latach nastąpiła reorganizacji szkolnictwa rolniczego, która nie ominęła też placówki w Marszewie.

Z kolei w 1976 roku w wyniku zmian administracyjnych - likwidacji powiatów i powstaniu nowych województw - szkoła w Marszewie została przekształcona w Zespół Szkół Rolniczych. 

Przełomowe w historii marszewskiej szkoły był z pewnością lata 90. To właśnie wtedy dyrekcja szkoły przy wsparciu rady rodziców podjęła działania zmierzające do pozyskania gospodarstwa szkolnego. Ich starania zakończyły się sukcesem. W 1993 roku placówka przejęła od ANR w wieczystą dzierżawę 190 ha gospodarstwo, w którym uruchomiono produkcję roślinną i hodowlę trzody chlewnej. Gospodarstwo do dziś jest znakomitą pracownią dla zajęć praktycznych. W tym samym czasie piętro nad aulą szkolną systematycznie było przygotowywane pod stworzenie centrum informatycznego. 

Szkołą przez lata współpracowała z wieloma instytucjami mającymi znaczący wpływ na jej rozwój m.in. Akademią Rolniczą, UAM, Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu, Wielkopolską Izbą Rolniczą czy z zamiejscowym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Współpraca z tą ostatnią instytucją zaowocowała ostatecznie przekształceniem placówki w Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego. Stało się to w grudniu 1998 r. Dzięki temu szkoła uruchomiła kształcenia kursowe m.in. prawa jazdy B i T, operatorów kombajnów zbożowych i maszyn samobieżnych, komputerowe, językowe i stosowania środków ochrony roślin. W 2001 roku szkoła oddała do użytku Stację Kontroli Opryskiwaczy, która do dziś prowadzi atestację i fachowe doradztwo, a także wykorzystywana jest jako pracownia. 

W kolejnych latach placówka rozszerzała ofertę kształcenia w technikum. Pojawiły się nowe specjalności: jak technik weterynarii, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik architektury krajobrazu, technik logistyk. Nowego blasku nabrał też sam obiekt. Odnowione zostały pracownie i korytarze we wszystkich budynkach.

Przeprowadzony został kapitalny remont auli, która jest prawdziwą wizytówką szkoły. Lifting przechodzą też przyszkolne zieleńce, które są swoistym polem do popisu dla uczniów architektury krajobrazu. 

Kolejną przełomową zmianą był rok 2018 - wówczas, od 1 stycznia, szkoła w Marszewie stała się placówką podlegającą pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rok później - 1 września 2019 r. - placówka zmieniła nazwę na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, która firmuje placówki prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dyrektorzy szkoły w Marszewie

Od początku istnienia aż do teraz szkoła w Marszewie miała czterech dyrektorów:

1957 – 1959 - Bolesław Kotecki

1959 – 1978 - Florian Czajczyk 

1978 – 2006 - Kazimierz Jakóbczak 

2006 – obecnie Grażyna Borkowska 

Patronem szkoły w Marszewie jest Ludwik Bociański (ur. 24 sierpnia 1892 w Pleszewie, zm. 7 lutego 1970 w Londynie) – pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, wojewoda wileński i poznański II RP. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy