Reklama

Pierwsze rodziny z Ukrainy są w powiecie pleszewskim. Jak można im pomóc? [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. biblioteki w Pleszewie

Pierwsze rodziny z Ukrainy są w powiecie pleszewskim. Jak można im pomóc? [LISTA] - Zdjęcie główne

Za sprawą pleszewskiej biblioteki - pierwsze zebrane dary trafiły już do rodziny, która w gminie Pleszew znalazła schronienie przed wojną | foto arch. biblioteki w Pleszewie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkanaście osób z Ukrainy - matki z dziećmi - znalazło już schronienie na terenie powiatu pleszewskiego. Mieszkańcy organizują się, by pomóc obywatelom Ukrainy - zarówno tu na miejscu, jak i wysyłając dary w rejon walk.

Pleszew dla Ukrainy - POMOC - tak brzmi nazwa grupy na Facebooku, na której mieszkańcy naszego powiatu organizują się - by pomagać rodzinom z Ukrainy

- Grupa powstała, by pomóc rodzinom z Ukrainy, które dotarły lub w niedługim czasie dotrą do Pleszewa i jego okolic. Tu będziemy informować mieszkańców naszego miasta o potrzebach uchodźców mając nadzieję, że pleszewianie aktywnie włączą się do zaoferowania różnorakiej pomocy. W szczególności oczekujemy na propozycje i oferty możliwości zakwaterowania rodzin z Ukrainy w Pleszewie i powiecie pleszewskim - informują administratorzy grupy.

Pleszew dla Ukrainy - mieszkańcy pokazują swoje wielkie serca

Odzew już od pierwszych chwil był ogromny. Osoby prywatne, instytucje i przedsiębiorcy zgłaszają na grupie chęć pomocy - w różnych dziedzinach. 

Na grupie "Pleszew dla Ukrainy - POMOC" znaleźć już można propozycje udostępnienia swojego mieszkania czy domu, lekarze deklarują pomoc medyczną, stomatologiczną, psychologiczną, także wetarynaryjną, ponadto przedsiębiorcy oferują swoje produkty (m.in. żywnościowe) dla rodzin, nie brakuje również wielu osób deklarujących ubrania czy wózki dla dzieci z Ukrainy, które uciekły do nas przed koszmarem wojny.

Co chwilę ogłaszają się kolejne osoby - pokazując swoje wielkie serca.

Pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy w powiecie pleszewskim. Trwa pomoc

Pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed koszmarem wojny - są już na terenie naszego powiatu. To w większości matki z dziećmi.

Część darów, które trafiły w sobotę do punktu zbiórki w bibliotece w Pleszewie - zostały już przewiezione do jednej z rodzin, która w gminie Pleszew znalazła schronienie przed wojną.

- Pani Ira i jej dzieci chcą za naszym pośrednictwem serdecznie podziękować Wam za Wasze otwarte serca i serdeczność, z jaką się spotkali w tym dramatycznym dla nich czasie. Gdy tylko odpoczną po trudach podróży, damy Wam znać o konkretnych potrzebach rodziny (rozmiarach odzieży itp.). Wiemy, że zawsze możemy nas Was liczyć! Solidarni z Ukrainą! - opisują pracownice biblioteki w Pleszewie.

Przypomnijmy: zbiórki cały czas trwają! Rzeczy zbierane są w różnych miejscach - centralny punkt znajduje się w siedzibie Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie przy ul. Polnej.

Trwają zbiórki w powiecie pleszewskim dla Ukrainy

Przypomnijmy: informowaliśmy już na naszych łamach o organizacji pomocy dla osób, które na Ukrainie pozostały. Dominikanki z Broniszewic organizują wsparcie dla sióstr, które opiekują się osobami potrzebującymi na Ukrainie. Pierwsza dostawa - dzięki dużemu wsparciu pleszewskiego oddziału Fundacji Bread of Life - już wyjechała. Trwa kolejna zbiórka.

Fundacja Pomocy Dzieciom Humana również informuje o stałych punkach zbiórki w powiecie pleszewskim:

Jak informuje Fundacja Pomocy Dzieciom Humana - przyjmowane są dary dla Ukrainy w postaci m.in. koców, śpiworów, ręczników, odzieży, środków czystości i higienicznych , butelkowanej wody, długoterminowej żywności (ryż, makaron), modyfikowanego mleka czy kaszek dla dzieci, lataerek, świec, zapałek, baterii, powerbanków, wyposażenia medycznego.

LISTA MIEJSC WSKAZANYCH PRZEZ FUNDACJĘ POMOCY DZIECIOM HUMANA W POWIECIE PLESZEWSKIM:

GMINA GIZAŁKI

 • Szkoła Podstawowa im. Obrońców Tobruku w Tomicach
 • Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Białobłotach
GMINA GOŁUCHÓW

 • Świetlica OSP Jedlec (kontakt sołtys Pani Beata Szymoniak +48667121081)
GMINA CHOCZ 

 • Świetlica w KUŹNI  (w sobotę 26 lutego godz. 12.00-15.00)
 • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu
 • Chocz Salon Fryzjerski „Ania”, Rynek 9 (od wtorku do piątku w godzinach 8.00-17.00, w soboty w godzinach 8.00-12.00)
 • Szkoła w Choczu, ul. Marii Konopnickiej
GMINA PLESZEW 

 • Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie, ul. Polna 71 (kontakt Pan Zbyszek +48502260876)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie, ul. Poznańska 38

Pleszew. Wsparcie PUP dla obywateli Ukrainy - Punkt Informacyjny "Solidarni z Ukrainą"

Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie informuje o punkcie informacyjnym w urzędzie - "Solidarni z Ukrainą". Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obywateli Ukrainy - mogą się zgłaszać.

Jak informuje dyrektor Piotr Janiak, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie pracodawca może zalegalizować pracę obywateli Ukrainy na dwa sposoby:

OŚWIADCZENIE O POWIERZENIU WYKONYWANIA PRACY

 • - nie jest potrzebne pozwolenie na pracę, co skraca procedurę i pozwala szybciej zatrudnić legalnie cudzoziemca,
 • - możliwość rejestracji oświadczenia na okres aż do 24 miesięcy,
 • - na prace sezonowe należy uzyskać zezwolenie.
ZEZWOLENIE NA PRACE SEZONOWE

 • - pracę wykonywane przez okres nie dłuższym niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym,
 • - prace sezonowe to wybrane rodzaje działalności w zakresie upraw rolnychb oraz chowu i hodowli zwierząt, a także zakwaterowania I usług gastronomicznych.
Dodatkowe informacje pod numerem: 62 742 74 25 wew. 277. Można też przyjść bezpośrednio do punktu informacyjnego (budynek PUP ul. Wyspiańskiego 6 w Pleszewie).

Pleszew pomaga Ukrainie. Konieczna wcześniejsza rejestracja w punkcie recepcyjnym 

Uwaga! By pomoc uchodźcom z Ukrainy była jak najbardziej skuteczna - konieczna jest ich rejestracja w punktach recepcyjnych.

INNE WAŻNE INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY:

Jak przypomina również dyrektor PUP w Pleszewie na stronie internetowej: ua.gov.pl obywatele Ukrainy mogą zdobyć ważne informacje na temat: 

 • legalnego wjazdu i pobytu na terytorium RP,
 • ogólnych warunków pobytu,
 • punktów recepcyjnych na granicy polsko-ukraińskiej.
Dodatkowe informacje dla obywateli Ukrainy na infolinii: 48 47 721 75 75

- Wszelka pomoc dla obywateli Ukrainy, w tym związana z legalizcją zatrudnienia rozpatrywana jest priorytetowo - poza kolejnością - zaznacza Piotr Janiak, dyrektor PUP w Pleszewie.

Pleszew. Manifestacja na Rynku - by pokazać solidarność z Ukrainą

W niedzielę 27 lutego na pleszewskim Rynku o godz. 16.00 rozpoczęła się również manifestacja - by pokazać solidarność z Ukrainą.

Pleszew. Skoordynowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Radna Małgorzata Wysocka-Balcerek informuje ponadto o konieczności zwołania nadzwyczajnego spotkania radnych i burmistrza - w sprawie koordynacji akcji pomocowych.

W niedzielę w siedzibie starostwa powiatowego w Pleszewie odbyła się ponadto kolejna konferencja z wojewodą wielkopolskim. Spotkanie z samorządowcami dotyczyło m.in. udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy na terenie naszych gmin.

Ze wstępnych najważniejszych informacji, które wojewodowie przekazywali dziś samorządowcom (dotyczą całej Polski):

 • apel o rozwagę i ostrożność w związku z organizacją prywatnych wyjazdów pomocowych w stronę Ukrainy - po stronie polskiej dochodzi do zakorkowania dróg, co z kolei utrudnia systemową, bardziej zorganizowaną pomoc
 • w każdym powiecie w Polsce - także pleszewskim - zostanie utworzony magazyn, do którego będą przywożone zebrane dary - tzw. "Powiatowy Punkt Darów dla Ukrainy" (przypomnijmy: w przypadku samego Pleszewa - jak informował wcześniej burmistrz - jest to teren PK przy ul. Polnej)
 • wojewodowie zajmą się rozlokowaniem uchodźców do przygotowanych w województwie miejsc - obywatele Ukrainy będą korzystali z pełnej pomocy polskiego rządu (w naszym najbliższym regionie decyzją wojewody utworzono już takie miejsce m.in. na terenie MCT w Żerkowie)
Jak informuje ponadto starostwo w Pleszewie po dzisiejszym spotkaniu z wojewodą: od poniedziałku rusza specjalna Infolinia dla uchodźców + 46 61 850 87 77 (8.00 - 20.00)

Będziemy na bieżąco informować o dalszych zmianach i pomocy w naszym regionie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy