reklama

Planujesz poród w Pleszewie? Sprawdź, ile rodzi się tutaj dzieci i czy możesz liczyć na znieczulenie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: starostwo powiatowe w Pleszewie

Planujesz poród w Pleszewie? Sprawdź, ile rodzi się tutaj dzieci i czy możesz liczyć na znieczulenie? - Zdjęcie główne

Porodówka w pleszewskim szpitalu znalazła się w czołówce wielkopolskich placówek. Jest jedną z najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży w naszym regionie | foto starostwo powiatowe w Pleszewie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPorodówka w pleszewskim szpitalu znalazła się w czołówce wielkopolskich placówek. Jest jedną z najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży w naszym regionie. Ile dzieci przyszło tutaj na świat? I czy pacjentki mogą liczyć na znieczulenie zewnątrzoponowe?
reklama

Gdzie najchętniej rodzą Wielkopolanki?

Ogólna liczba porodów w Wielkopolsce, podobnie jak w całym kraju, spada. W 2024 roku odnotowano 24 505 porodów, czyli o 2270 mniej niż w roku poprzednim.

reklama

 - Liczba porodów nie do końca odpowiada liczbie urodzonych dzieci, zestawienie nie uwzględnia bowiem ciąż mnogich - zaznacza Marta Żbikowska-Cieśla z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji z wielkopolskiego oddziału NFZ . 

Wbrew tej tendencji, cztery wielkopolskie szpitale odnotowały wzrost liczby porodów w 2024 roku. W dwóch z nich znacząco wzrosła również liczba znieczuleń zewnątrzoponowych. Najwięcej porodów w Wielkopolsce, jak co roku, odbyło się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (ul. Polna) - 4832 porody. To jednak o prawie 500 mniej niż w roku poprzednim.

Dobre wyniki odnotował w ubiegłym roku również Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad matką i Dzieckiem w Poznaniu, Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie i Szpital Średzki Serca Jezusowego. Poza stolicą Wielkopolski największą liczbą porodów (1403) może pochwalić się Szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Ponad tysiąc porodów odbyło się także w Lesznie – 1172 oraz Gnieźnie – 1005.

reklama

Jak wygląda dostęp do znieczulenia przy porodzie?

947 – tyle porodów siłami natury ze znieczuleniem odbyło się w wielkopolskich szpitalach w 2024 roku.  W 2021 roku takich znieczuleń podano w całej Wielkopolsce 65, rok później 66, a w 2023 roku zanotowano ich 108.

 - Jako, że ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość, w tym roku sprawdziliśmy także, w których szpitalach rodzące mogą liczyć na podanie znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu. Uwzględniliśmy tutaj wszystkie przypadki podania znieczulenia, bez względu na sposób rozliczenia tego świadczenia z Funduszem - wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla. 

Znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu siłami natury to zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa pacjentce, ale też wymierna korzyść dla szpitali. Te placówki, w których udział  znieczuleń przekroczy odpowiednio 10%, 20% i 35% (w stosunku do wszystkich porodów siłami natury) mogą liczyć na wyższą wycenę każdego porodu odpowiednio o 12, 19 i 21%. Za samo znieczulenie Fundusz płaci dodatkowo ponad 1.000 złotych.

reklama

Liderem w Wielkopolsce pod względem liczby znieczuleń jest Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (Szpital Św. Rodziny), gdzie znieczulenie zewnątrzoponowe zastosowano u 312 pacjentek. Dla porównania dwa lata wcześniej podano ich zaledwie 8. 

Wzrost pod tym względem zanotował też Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wykonano tam w ubiegłym roku 274 podania. 

Na uwagę zasługuje także Wojewódzki Szpital w Koninie, gdzie wprawdzie liczba porodów spadła, ale ich jakość poprawiła się. Szpital zarejestrował 799 porodów i 142 znieczulenia zewnątrzoponowe.

reklama

Porody w Pleszewie. Mniej urodzeń, więcej znieczuleń

W pierwszej 10 szpitali, w których odebrano najwięcej porodów w 2024 roku, znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne. W lecznicy odebrano w ubiegłym roku 818 porodów. Liczba ta niestety spada. Rok wcześniej było ich 911, a w 2022 - 973. Dla porównania w sąsiednim jarocińskim szpitalu w 2024 roku było 420 porodów, w krotoszyńskim - 447. 

Jak wygląda kwestia znieczulenia na porodówce w PCM? Otóż nasza placówka nie ma powodów do dumy w tm zakresie. Według danych NFZ w ubiegłym roku podano je zaledwie 14 pacjentkom. To niewiele, bo zaledwie 1,7% wszystkich porodów.  Jednak, porównując te liczby z poprzednimi latami, to i tak spory wzrost. W 2023 roku wykonano w Pleszewie bowiem tylko dwa takie podania, a w 2022 żadnego. 

W sąsiednich placówkach sytuacja wygląda jeszcze gorzej. W 2024 roku znieczulenie zewnątrzoponowe wykonano w Ostrowie Wlkp. - 5 razy, w Jarocinie - 5 razy, w Krotoszynie - 0. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Pleszewa, gminy i powiatu pleszewskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Pleszewie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama