Reklama

Pleszew i Dobrzyca chcą kupić nowe autobusy hybrydowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe /www.gov.pl/web/infrastruktura

Pleszew i Dobrzyca chcą kupić nowe autobusy hybrydowe - Zdjęcie główne

Stworzenie nowej wspólnej komunikacji publicznej dla wszystkich gmin w powiecie pleszewskim wkracza w decydującą fazę | foto zdjęcie poglądowe /www.gov.pl/web/infrastruktura

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stworzenie nowej wspólnej komunikacji publicznej dla wszystkich gmin w powiecie pleszewskim wkracza w decydującą fazę. Do jutra złożony zostanie wniosek na zakup 6 nowych autobusów hybrydowych dla Pleszewa oraz 2 nowych autobusów hybrydowych dla Dobrzycy. Ostateczny plan przewiduje utworzenie 19 nowych linii autobusowych dla całego powiatu pleszewskiego.

Związek Powiatowo-Gminny pod nazwą „PPL – Pleszewskie Przewozy Lokalne”, który zakłada uruchomienie od 1 stycznia 2024 roku nowej, wspólnej komunikacji publicznej dla wszystkich sześciu gmin w powiecie pleszewskim – jest już w toku rejestracji.

Przypomnijmy: o planach stworzenia takiej komunikacji pisaliśmy szeroko pod koniec kwietnia – a wcześniej także w styczniu.

Teraz utworzenie nowego transportu publicznego w powiecie pleszewskim wkracza w decydującą fazę.

Pleszew i Dobrzyca chcą kupić hybrydowe autobusy

Podczas ostatnich nadzwyczajnych sesji w Dobrzycy oraz Pleszewie, przegłosowano uchwały, które pozwalają na złożenie wniosków odnośnie planowanego zakupu autobusów hybrydowych. W sumie chodzi o osiem takich pojazdów.

- Termin składania wniosków mija 17 maja, zamierzamy złożyć na 6 autobusów hybrydowych dla Miasta i Gminy Pleszew oraz 2 autobusy hybrydowe dla gminy Dobrzyca – informuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Jak przy tym dodaje, na razie nie jest rozstrzygnięta sprawa – kto konkretnie będzie obsługiwał wspomniany tabor.

- Mamy dwa rozwiązania: albo usługi będzie świadczyć Przedsiębiorstwo Komunalne albo inny podmiot komercyjny, któremu wydzierżawimy wspomniane autobusy. Możliwe też, że jeśli otrzymamy pieniądze, to obecnie istniejące linie PL1 i PL2 nadal będzie obsługiwać PK, a resztę firma zewnętrzna – komentuje burmistrz Pleszewa.

Jaki będzie koszt nowej komunikacji publicznej w gminach w powiatu pleszewskiego?

Konkretny koszt nowych autobusów nie jest jeszcze znany – wszystko generalnie zależy od pozyskania – lub nie - pieniędzy w ramach konkursu ogłoszonego w ramach inwestycji KPO pt. „E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy)”.

A warto podkreślić, że dofinansowanie tego przedsięwzięcia ze środków unijnych może wynieść aż do 95 proc. wydatków kwalifikowalnych.

Na razie znany jest wstępny roczny koszt utrzymania komunikacji publicznej. Jak mówią sami włodarze gmin – będzie on porównywalny, a być może jeśli się uda nawet  nieco mniejszy - niż dotychczasowe wydatki na komunikację publiczną.

- Zakładamy, że koszt utrzymania nowych połączeń będzie pokrywał się z tymi kosztami, które są obecnie – o ile nadal będzie program dopłaty 3 zł do wozokilometra. A obecnie wydatkujemy ok. 2 mln rocznie – na dowozy do szkół, linie dofinansowywane dla linii PLA plus koszty linii PL1 i PL2 – wylicza Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Podobnie mówi burmistrz Dobrzycy.

– Koszt będzie porównywalny, a być może nawet mniejszy niż obecne wydatki na komunikację w gminie – mówił podczas jednej z niedawnych komisji w gminie Dobrzyca burmistrz Jarosław Pietrzak.

Kiedy zapadnie decyzja – czy otrzymamy w ogóle pieniądze na zakup nowych autobusów?

- Myślę, że będziemy wiedzieli, czy dostaniemy środki na zakup autobusów, w ciągu ok. pół roku – mówi Arkadiusz Ptak.

Przypomnijmy: plan wspólnej powiatowej komunikacji przewiduje utworzenie w sumie 19 nowych linii autobusowych. Pozwolą one m.in. na dogodne dojazdy do pracy - z okolicznych gmin do "stolicy" powiatu.

Jak wyjaśnia burmistrz Dobrzycy – chodzi o to, by dać mieszkańcom alternatywę w sposobie dojazdu, ale przede wszystkim umożliwić też podróż osobom, które dziś np. nie mają samochodu.

– Chodzi zarówno o dowóz dzieci do szkół jak i do pracy dla mieszkańców. Pierwszy autobus z naszej gminy wyjeżdżałby chwilę po godz. 5.00 – tak by mieszkańcy mogli zdążyć wcześnie rano do pracy w Pleszewie. Będą też kolejne kursy np. o 10.00, ponadto powroty do Dobrzycy ok. 18.00. Chcemy stworzyć wspólnie coś a’la wcześniejsze PKS – z tym, że będą wyznaczone w przyszłości konkretne przystanki w gminach – opowiada burmistrz Dobrzycy.

W planie jest też ujednolicenie biletów – z podziałem na „gminny” i „powiatowy”.

Przykładowo: cena biletu gminnego wyniesie 2 zł, a powiatowego 4 zł. Ponadto całość połączona zostanie z obecnie istniejącą komunikacją miejską w Pleszewie – osoba, która wykupi wspomniany bilet powiatowy – będzie mogła na nim jeździć także obecnymi liniami PL1 i PL2 po mieście.

Szczegóły będą jeszcze ustalane i prezentowane na bieżąco.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy