Reklama

Pleszew. Jedna rodzina objęta kwarantanną. 22 osoby z nadzorem epidemiologicznym

Opublikowano: śr, 11 mar 2020 15:04
Autor:

Pleszew. Jedna rodzina objęta kwarantanną. 22 osoby z nadzorem epidemiologicznym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. W powiecie pleszewskim nie ma osób zarażonych koronawirusem – poinformowała dziś na specjalnej konferencji prasowej szefowa sanepidu, Jolanta Ulatowska.

 

 

 

- Kwarantanna dotyczy de facto 1 osoby, ale profilaktycznie objęto nią całą rodzinę – informuje.

Wspomniana osoba miała wcześniej kontakt - w Polsce - z jedną z osób zarażonych koronawirusem. Jak podkreśla szefowa sanepidu - kwarantanna jest działaniem czysto profilaktycznym. Kwarantanna rozpoczęła się w poniedziałek potrwa do 19 marca.

Wspomniana osoba  jest zdrowa - czuje się dobrze.

- Kwarantanna jest dla zdrowych osób - by nie kontakowaly się z innymi - zaznacza szefowa sanepidu.

Według najnowszych wytycznych - dotyczących całej Polski - objęte kwarantanną osoby będą również sprawdzane przez policję - chodzi o pewność, że pozostają one w domu podczas kwarantanny.

Nad 22 osobami z powiatu pleszewskiego, które wróciły niedawno z zagrożonych rejonów na świecie - prowadzony jest z kolei nadzór epidemiologiczny. To również działania wyprzedzające - wynikające z procedur, jakie mamy obecnie w Polsce w związku z koronawirusem.

 

- Proszę nie mylić tego z kwarantanną. (…) To działania profilaktyczne – zastrzega Jolanta Ulatowska.

Jak przyznają pracownicy sanepidu - telefon alarmowy - dzwoni w powiece niemal cały czas. - Nawet w nocy - przyznaje kierownik sekcji epidemiologii w sanepidzie, Gizela Szarpak.

Dzwonią niestety również osoby, które nie powinny czuć się w ogóle zagrożone - które nie wyjeżdżały nigdzie i nie miały kontaktów z osobami zagrożonymi.

- Żadnych zgłoszeń jednak nie lekceważymy - zapewnia kierownik sekcji epidemiologii w sanepidzie, Gizela Szarpak.

Paniki nie widać na szczęście - jeśli chodzi o osoby zgłaszające się do szpitala w Pleszewie.

- Na SOR jest spokojnie - informuje doktor Ryszard Bosacki, dyrektor ds. medycznych PCM

Jak się dowiedzieliśmy, osoby kaszlące w pleszewskim szpitalu otrzymują ponadto specjalne maseczki - by ograniczyć zasięg wirusów - wszystkich bez wyjątku.

Burmistrz Pleszewa również apeluje o zachowanie spokoju:

- Chcemy uspokoić mieszkańców i uciąć spekulacje - mówił tłumacząc powody organizacji dziejszej konferencji Arkadiusz Ptak.

Jak przyznaje burmistrz - zgodnie z wytycznymi rządu - zamknięte zostały szkoły w Pleszewie, odwołano również imprezy.

- Od 12 marca pleszewskie instytucje kultury przez dwa tygodnie nie będą funkcjonować, w Parku Wodnym Planty natomiast trwać będzie przerwa technologiczna. Urząd i pozostałe jednostki podległe funkcjonują bez zmian - komentuje Arkadiusz Ptak.

- W czwartek oraz piątek szkoły będą sprawować opiekę w ramach planu lekcji - nie będzie jednak dydaktyki, a jedynie zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku z kolei - na dwa tygodnie - zamknięte zostaną szkoły. Wykorzystanmy z pewnością ten czas na różnego rodzaju prace konserwacyjne, naprawy, sprzątanie itd. Nauczyciele będą do dyspozycji - będziemy sugerować pracę zdalną - informuje także Izabela Świątek, wiceburmistrz Pleszewa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE