Reklama lokalna
reklama

Pleszew. Jesteś ofiarą przemocy? Zobacz, gdzie uzyskać pomoc

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Jesteś ofiarą przemocy? Zobacz, gdzie uzyskać pomoc - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W Pleszewie działa Punkt Lokalny Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu. Od tego roku mieści się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie.

 

Przypomnijmy: ośrodek udziela pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw oraz ich najbliższym.

- Jest to pomoc prawna, psychologiczna, lekarzy specjalistów, tłumaczy migowych ale również materialna. W ramach pomocy materialnej oferujemy bony żywnościowe i przemysłowe, finansujemy sprzęt rehabilitacyjny, zakup leków, zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych. Pokrywamy opłaty czynszowe, zakup opału oraz remont mieszkań. Wyposażamy mieszkania w różnego rodzaju sprzęt i urządzenia (meble, laptopy, drukarki, sprzęt RTV,AGD). Finansujemy odpoczynek dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponosimy opłaty za żłobki, przedszkola, edukację szkolną. Pokrywamy w całości koszty kursów, szkoleń, studiów podyplomowych młodzieży i dorosłych. Dodatkowo, w Kaliszu prowadzimy mieszkanie interwencyjne – wylicza Magdalena Kowalska, dyrektor Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Warto dodać, że pomoc specjalistów, jak i materialna dotyczy szkód będących wynikiem doznanego przestępstwa, bycia świadkiem przestępstwa lub członkiem rodziny wskazanych osób.

- Wsparcie dotyczy szkód poniesionych nie dawniej niż 5 lat wstecz licząc od momentu zgłoszenia się do Ośrodka i złożenia wniosku o pomoc, ewentualnie do 5 lat wystąpienia skutków przestępstwa przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu, lichwy, alimentacyjnego, komunikacyjnego, przestępstwa bankowego, na tle seksualnym, popełnionych przez pracodawcę i innych. Dotyczy zarówno szkód wyrządzonych przez osoby, jak i instytucje oraz inne podmioty. Warto podkreślić, że w kategorii przestępstwa mieszczą się akty przemocy oraz niealimentacja (nie ma znaczenia czy wypłacany jest fundusz alimentacyjny), oszustwa na wnuczka, policjanta itp. – zaznacza Magdalena Kowalska.

Jak pokazują statystyki wspomniana niealimentacja i przemoc domowa są najczęstszymi powodami udzielania pomocy przez pracowników ośrodka.

- Dzieciom niealimentowanym przez rodzica zapewniamy m.in. bony, artykuły i przybory szkolne. Wyposażamy pokoje w niezbędny sprzęt i meble. Kupujemy laptopy, drukarki, tablety i inne. Finansujemy wyjazdy wakacyjne na obozy, kolonie czy z osobą dorosłą. W ostatnim przypadku ponosimy również 100% kosztów wyjazdu za rodzica/opiekuna oraz rodzeństwo. W ubiegłym roku większość naszych podopiecznych skorzystała z tygodniowych wyjazdów za granicę i pobytów w hotelach z opcją All inclusive. W tym roku były to Ośrodki o wysokim standardzie w Polsce – podkreśla dyrektor Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Przypomnijmy: Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu działa od kwietna 2019. Posiada 7 Punktów Lokalnych - w tym w Pleszewie, w siedzibie MGOPS. W tym czasie udzielono wsparcia ponad 600 osobom pokrzywdzonym przestępstwem (świadkom i ich najbliższym). Ponad 200 wniosków zostało już rozpatrzonych w Pleszewie.

- Łączna wartość pomocy plasowała się na poziomie 850 tys. złotych. Na rok 2020 mamy do dyspozycji ponad 1 milin 400 tys. złotych. Zachęcamy zatem do kontaktu z nami mieszkańców Pleszewa i okolic – podkreśla Magdalena Kowalska.

Jak otrzymać pomoc?

- W celu otrzymania pomocy należy zgłosić się do osobiście do Okręgowego Ośrodka w Kaliszu lub jednego z naszych siedmiu Punktów Lokalnych (w Ostrowie Wlkp., Pleszewie, Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Koźminku, Grabowie nad Prosną), wypełnić prosty wniosek o udzielenie pomocy. Przy złożeniu wniosku należy okazać się dowodem osobistym oraz dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa (z policji, prokuratury, sądów, Centrów Interwencji Kryzysowych, lekarskimi, zaświadczeniem od komornika o bezskuteczności egzekucji alimentów i innymi) oraz przedłożyć kserokopie tych dokumentów. W szczególnych wypadkach pomoc udzielana jest na oświadczenie – zaznacza dyrektor.

Z Ośrodkiem pracuje i współpracuje ponad 60 specjalistów: pracowników pierwszego kontaktu, prawników, mediatorów, kuratorów sądowych psychologów, psychiatrów itd.

 

Punkt Lokalny OOPPP w Pleszewie czynny jest w poniedziałki i w czwartki od godz. 15.00. - Ze względu na pandemię COVID-19 wniosek można też złożyć przez telefon dzwoniąc na numer telefonu 62/72 32 006 od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00—20.00, w piątek w godz. 8.00-16.00 lub sobotę w godz. 8.00-12.00. Można też pobrać formularz wniosku ze strony www.pokrzywdzeni-kalisz.orione.pl i wraz ze zeskanowanymi dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa wysłać na adres mailowy: pokrzywdzeni.kalisz@gmail.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE