Reklama

Reklama

Pleszew. Koronawirus. Mamy informacje dla przedsiębiorców. Kto może skorzystać z tarczy antykryzysowej? [WIDEO]

Opublikowano: śr, 22 kwi 2020 08:35
Autor:

Pleszew. Koronawirus. Mamy informacje dla przedsiębiorców. Kto może skorzystać z tarczy antykryzysowej? [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Koronawirus ciągle ma się dobrze. Również w Pleszewie. Czego nie można powiedzieć o gospodarce. Szalejąca pandemia koronawirusa zaczyna poważnie wpływać na kondycję firm i zakładów. Koronawirus dotyka właściwe każdej z dziedzin gospodarki. Dlatego też potrzebna jest pomoc dla naszych przedsiębiorców – a tym samym dla pracowników. I taką pomocą w dobie COVID 19 ma być tzw. tarcza antykryzysowa.

 

Koronawirus. Pleszew. Zmiany w tarczy

Rządzący wprowadzili już do zapisów tarczy antykryzysowej kilka poprawek. Jak sytuacja wygląda obecnie? Kto może skorzystać z tarczy antykryzysowej i na jakich zasadach może sięgnąć po pomoc?

Te szczegóły wyjaśnia Marlena Nowicka - regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

ZOBACZ WIDEO:

 

- Bez progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych, możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia oraz zwolnienie z 50 proc. składek dla firm zgłaszających od 10 do 49 osób – to najważniejsze zmiany wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej” – mówi Marlena Nowicka - regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Warto dodać, że przepisy rozszerzające tarczę antykryzysową weszły w życie 18 kwietnia br., w tym zasady dotyczące zwolnienia ze składek i świadczenia postojowego.

Zwolnienie ze składek

Nowe rozwiązania przewidują, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W przypadku tych firm zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

- Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych - precyzuje specjalista ZUS.

Pleszew. Koronawirus. Świadczenie postojowe

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

- W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu. Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych – mówi Marlena Nowicka.

 

Bez naliczania odsetek

Przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę przy opłacaniu składek. Rozwiązanie to będzie przeznaczone dla osób, które mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu sytuacji wywołanej przez pandemię. Ulga ta będzie dotyczyła wszystkich płatników – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

Koronawirus. Wnioski drogą elektroniczną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca, aby składać wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej elektronicznie. Znacząco zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.