Reklama

Pleszew. Kto powinien odśnieżać chodnik? Co grozi za brak odśnieżania chodnika lub dachu?

Opublikowano: sob, 13 lut 2021 07:00
Autor:

Pleszew. Kto powinien odśnieżać chodnik? Co grozi za brak odśnieżania chodnika lub dachu? - Zdjęcie główne

Zgodnie z prawem właściciele nieruchomości mają obowiązek odśnieżania

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto ma obowiązek odśnieżania chodnika? Czy za brak odśnieżania trasy przed naszym domem lub naszego dachu grozi nam jakaś kara? Jak należy interpretować przepisy? Sprawdź!

Zima i związany z nią śnieg oznacza nie tylko dodatkowe prace dla drogowców, ale także dla właścicieli nieruchomości. Pamiętajmy bowiem, że my także - jako właściciele danego domu - musimy zadbać o porządek przed nim. Zgodnie z prawem właściciele nieruchomości mają bowiem obowiązek odśnieżania chodników oraz dachów.

Pleszew. Odśnieżanie chodników i dachów. Kto ma obowiązek?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele wszystkich nieruchomości – niezależnie od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania – mają obowiązek odśnieżania dachów. To nie wszystko - na właścicielach nieruchomości ciąży również obowiązek usuwania lodowych sopli zwisających z dachu. 

Pleszew. Co mówią o odśnieżaniu przepisy (art.61 pkt 2 Prawa Budowlanego):

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. 

Zgodnie z prawem za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi grzywna. 

Pleszew. Odśnieżanie chodników. Co mówi prawo?

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obowiązku odśnieżania chodników.  Jednak – w tym przypadku – dotyczy to właścicieli nieruchomości, do których bezpośrednio przylega chodnik. W praktyce oznacza to, że uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników ciąży na właścicielach nieruchomości wówczas, gdy nie są one niczym oddzielone - np. pasem zieleni.

Mówiąc wprost: obowiązku odśnieżania nie mają np. właściciele tych nieruchomości, które od chodnika oddziela wspomniany pas zieleni. 

Pleszew. Co grozi za brak odśnieżania chodnika?

Pamiętajmy, że za niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika grozi mandat, a w przypadku, gdy ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu nieodśnieżonego chodnika – nawet pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. 

Właściciele nieruchomości, do których bezpośrednio przylega chodnik – zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach mają obowiązek utrzymania czystości na tych chodnikach. W przeciwnym razie mogą zostać ukarani grzywną z artykułu 54 Kodeksu Wykroczeń

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy