reklama

Pleszew. W bibliotece o tradycjach wielkanocnych

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. W bibliotece o tradycjach wielkanocnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Maciej Brzeziński – historyk, autor bloga „Poznańskie Historie” był gościem Bibliotecznego Saloniku Kulturalnego w pleszewskiej bibliotece.

Badacz dawnych dziejów mówił o korzeniach dzisiejszych obrzędów wielkanocnych. W większości wywodzą się one z rytuałów pogańskich. – Gdy kościołowi nie udało się ich wykorzenić, wówczas zaadaptowano je do chrześcijaństwa – powiedział Maciej Brzeziński.

Wielkanoc najwcześniej może przypaść 22 marca, jest to jednak data występująca niezwykle rzadko – poprzednio w 1818 roku, a po raz kolejny zdarzy się dopiero w 2285. Z kolei najpóźniejszy możliwy termin to 25 kwietnia. Ostatni raz świętowano wtedy w 1943 roku, a najbliższa okazja wypadnie już w 2038.

Historyk skupił się także na charakterystycznych wielkopolskich zwyczajach. Popularny „zajączek” to stosunkowo młoda tradycja. W rejonie Leszna i Rawicza dzieci otrzymują prezenty w Wielki Czwartek, zaś w reszcie regionu – w pierwsze święto. – Ten zwyczaj przyszedł z Niemiec. Poza Wielkopolską, Śląskiem i Pomorzem nie istnieje – przyznał gość Saloniku Kulturalnego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE