Reklama

Pleszewianie na obchodach 83. rocznicy Bitwy nad Bzurą [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele koła nr 4 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pleszewie wzięli udział w uroczystych obchodach 83. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Obecność pleszewskiej delegacji w Łęczycy to już tradycja.

Rocznica Bitwy nad Bzurą z udziałem Pleszewian 

83 lata temu, w okresie 9-22 września, miała miejsce największa i najkrwawsza bitwa, stoczona przez polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej – Bitwa nad Bzurą. Wzięło w niej udział 225 tys. żołnierzy armii Poznań i Pomorze (dowodzonych odpowiednio przez gen. Tadeusza Kutrzebę i Władysława Bortnowskiego). Stoczyli oni heroiczną walkę z dwiema armiami Wehrmachtu, 8. i 10. Armią z Grupy Armii Południe, które liczyły łącznie 630 tys. wojskowych. 

W działaniach Armii Poznań w składzie 17 DP brał udział 70 pp., który do wybuchu wojny stacjonował w Pleszewie. Wskutek działań wojennych został rozbity, a niedobitki pułku przedarły się do Warszawy. Ocaleli żołnierzy wzięli potem udział w obronie stolicy.

Rocznica Bitwy nad Bzurą. Obchody w Łęczycy

Na pamiątkę wydarzeń nad Bzurą rokrocznie w Łęczycy odbywa się uroczystość. Tradycyjnie obecne jest na niej koło nr 4 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pleszewie. 

Nie inaczej było i tym razem. W tym roku żołnierzom pleszewskiego garnizonu (płk Florian Siekierski, mł. chor. Jan Tyl, bosman Longin Frydrychowicz) towarzyszyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. 70 pp. oraz Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie.

Uroczystości w Łęczycy. Przemówienia, kwiaty i grochówka

Najpierw odbyło się nabożeństwo w kościele św. Andrzeja Apostoła, a potem - po krótkich przemówieniach przedstawicieli władz miasta i powiatu - przybyli na uroczystości rocznicowe złożyli kwiaty u stóp pomnika ,,Bitwy nad Bzurą”. 

Wydarzenie uświetnili m.in. żołnierze z 1. Dywizjonu Lotniczego oraz batalionu z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Garbalinie i policjanci miejscowego garnizonu. Po uroczystości na uczestników czekała grochówka wojskowa, którą serwowano na dziedzińcu łęczyckiego zamku.

Tegoroczne obchody Bitwy nad Bzurą były skromniejsze z uwagi na remont kwater wojennych poległych w 1939 roku żołnierzy. Organizatorzy zrezygnowali więc z Apelu Pamięci oraz salwy kompanii honorowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy