Szpital w Pleszewie akredytacją przyznawaną przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest podległe Ministerstwu Zdrowia- może się posługiwać przez kolejne 3 lata działalności.
Jakie wymogi musiało spełnić PCM, aby takowy dokument otrzymać?
Placówka musiała m.in. zbierać i analizować dane dotyczące świadczeń medycznych typu hospitalizacje, reoperacje czy zgony, ale i też takich działań, których każdy szpital powinien się wystrzegać. A mowa na przykład o niepożądanych zakażeniach szpitalnych.
- Kryteriów uprawniających do starania się o ten swoisty certyfikat zaufania było wiele. Z tych najważniejszych można wymienić choćby te dotyczącego tego, czy nasza placówka spełnia warunki odnoszące się do bezpieczeństwa pacjentów, ciągłości świadczenia usług medycznych, zminimalizowania ryzyka zdarzeń niepożądanych czy wypracowania procedur na wypadek zaistnienia ryzyka niekorzystnych skutków opieki medycznej - wylicza Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.
I dodaje, że akredytacja to nie tylko podnoszenie standardów z myślą o pacjentach, ale to również dbałość o zatrudniony tam personel.
- Ogromne podziękowania należą się naszemu personelowi, który ciężko pracował na to, by utrzymać jak najwyższy poziom świadczenia usług. Zresztą zostało to zauważone przez wizytatorów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy podkreślali zaangażowanie załogi w proces zarządzania jakością w szpitalu - podkreśla prezes.
Akredytacja to najwyższy dowód zaufania dla polskich szpitali i gwarancja dla pacjentów, że w placówce leczenie przebiega na najwyższym poziomie, zapewniając pacjentom bezpieczeństwo świadczonych usług.
- Cieszy nas również wynik, który otrzymaliśmy. Spełnienie standardów przez Pleszewskie Centrum Medyczne oceniono bowiem na poziomie 90%. Nigdy jeszcze nie udało się nam uzyskać oceny wyższej od obecnie przyznanej - uzupełnia Błażej Górczyński.
Okazuje się, że spośród niespełna 200 szpitali w kraju posiadających certyfikat akredytacyjny- tylko 12 udało się osiągnąć pułap 90%. Wśród nich znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne.
- Szpital jest dumny z tego, że od 24 lat nieprzerwanie uzyskuje certyfikat. Przez pierwsze lata był jedynym szpitalem w Wielkopolsce i trzecim w kraju, któremu udało się spełnić standardy i otrzymać akredytację Centrum Monitorowania Jakości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.