reklama

Szokujące dane z pleszewskiego szpitala [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Pleszewskim Centrum Medycznym w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba osób korzystających z pomocy psychologów i psychiatrów. Tak wynika z danych placówki, która na stałe zatrudnia aż dziewięciu psychologów i współpracuje regularnie z dwoma psychiatrami.
reklama

W ubiegłym roku do Pleszewskiego  Centrum Medycznego trafiło w sumie 115 000 pacjentów. Co dziesiąty skorzystał ze wsparcia i porad psychologa oraz psychiatry. W przypadku osób leczących się w szpitalu i poradniach ambulatoryjnych dostęp do specjalistów był łatwiejszy, bowiem - jak zapewnia PCM - są oni do dyspozycji chorych tak często, jak istnieje potrzeba.

- Doszło do kumulacji stresów i obciążeń. Z jednej strony choroby, z drugiej trudności w relacjach i lęk o przyszłość oraz w ostatnich miesiącach wojna na Ukrainie spowodowały,  że coraz więcej pacjentów przełamało wstyd i szukało pomocy u psychologa i psychiatry.  Zresztą to bardzo budujące, że rozmowy ze specjalistami przestały stanowić temat tabu i znacznie więcej osób się na nie decyduje -  tłumaczy zainteresowanie konsultacjami Marta Marciniak, koordynator zespołu psychologicznego w Pleszewskim Centrum Medycznym.

reklama

I tak w roku 2020 z porad psychologów i psychiatrów w pleszewskim szpitalu skorzystały 6.184 osoby, w 2021 było to już 7.461 konsultacji, a w roku 2022  po wsparcie specjalistów zwróciło się 10.775 pacjentów.

- Te dane pokazują, że taka potrzeba istnieje i wiele też wskazuje na to, że z roku na rok liczba chętnych będzie wzrastać. Ważne jest to, że z takiej  pomocy  mogą skorzystać pacjenci  wszystkich oddziałów i poradni ambulatoryjnych. Najczęściej wsparcia  u psychologów i psychiatrów szukają  pacjenci oddziału onkologicznego, położniczo-ginekologicznego i coraz częściej pediatrycznego. To tam są statystycznie najtrudniejsze przypadki medyczne. Na pozostałych oddziałach realizowane są konsultacje w zależności od zaleceń lekarskich czy indywidualnych próśb pacjentów lub ich rodzin. Istotne jest też to, że nasi specjaliści są również dostępni dla pracowników szpitala -  dodaje Błażej Górczyński, prezes PCM. 

reklama

Głównym zadaniem psychologów Pleszewskiego Centrum Medycznego jest przede wszystkim szeroko pojęty proces diagnostyczny oraz oddziaływanie psychoedukacyjne i terapeutyczne, a także terapeutyczno-rehabilitacyjne działanie w formie terapii funkcji poznawczych.

Obecność  specjalistów zdrowia psychicznego  w PCM - jak dodaje Błażej Górczyński - jest nie tylko uwarunkowana wymaganiami NFZ, ale jest traktowana jako element zarządzania jakością w szpitalu.

Czyli - nawet jeśli zapewnienie opieki psychologicznej czy psychiatrycznej nie byłoby konieczne - PCM i tak  taką pomoc zapewniałoby swoim pacjentom.

Co myślicie o sprawie? 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama