Pleszewskie Centrum Medyczne będzie miało nowy rezonans magnetyczny. A wszystko za sprawą dofinansowania w kwocie 9 mln 200 tys. złotych, które otrzymało od wojewody wielkopolskiego z funduszu przeciwdziałania Covid-19.
Na zakup aparatu szpital przeznaczy z tej puli 7.5 miliona złotych.
- 1,7 mln zł przeznaczone zostanie na przebudowę i modernizację pomieszczeń zakładu patomorfologii, jak również zakup systemu do diagnostyki genetycznej, a także agregatów i komory chłodniczej wraz z wyposażeniem – mówi Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy pleszewksiego szpitala.
Rezonans magnetyczny, który obecnie działa w pleszewskim szpitalu ma już 10 lat i wymaga wymiany na sprzęt nowszej generacji. Rocznie w pleszewskim szpitalu wykonywane jest od 1.000 do 1.200 badań.
Najbliższy wolny termin na badanie rezonansem magnetycznym w Pleszewie dla pilnych przypadków według danych NFZ to połowa maja.
Teraz ma się to zmienić. Dzięki nowemu rezonansowi zwiększy się ilość stacji opisowych z trzech do czterech, co oznacza zaangażowanie większej liczby lekarzy i znaczne skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na opisy badań i wdrożenie odpowiednich metod terapeutycznych.
Co pozwala zdiagnozować rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny pozwala na diagnozowanie m.in. chorób płuc, onkologicznych, ale także jest nieoceniony przy badaniach neurologicznych, ortopedycznych i kardiologicznych.Daje więc możliwośc skutecznego rozpoznania i śledzenia postępu choroby oraz podejmowania szybkiego leczenia ratującego zdrowie i życie pacjenta. Niewątpliwą zaletą rezonansu jest też promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe, które nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego organizmu.
Przez ostatnie dwa lata rezonans w pleszewskim szpitalu był znacznie intensywniej wykorzystywany, bowiem korzystali z niego bardzo często pacjenci po przebyciu Covid-19.
- Czas rezonansu magnetycznego, który mamy w naszym szpitalu dobiega końca. Urządzenie jest oczywiście sprawne, jednak dekada różnicy pomiędzy nim , a nowoczesnymi aparatmi to już technologiczna przepaść. Dlatego szukaliśmy pieniędzy na jego wymianę.I dzięki wsparciu wojewody jeszcze w tym roku możliwy będzie zakup nowoczesnego urządzenia, co bardzo nas cieszy - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM
Rezonans w pleszewskim szpitalu. Kto może korzystać?
Aparat RM w pleszewskim szpitalu jest i będzie wykorzystywany nie tylko do badań pacjentów ambulatoryjnych z powiatu pleszewskiego, ale także pacjentów z ościennych ośrodków, które nie dysponują takim urządzeniem.
- Nowoczesny rezonans magnetyczny w połączeniu z nowoczesnym systemem opisowym pozwoli na uzyskanie powtarzalnej i standaryzowanej jakości diagnostycznej w badaniach wszystkich obszarów anatomicznych w diagnostyce „pocovidowej”, obejmującej zarówno badania wykonywane natychmiast po wyleczeniu Covid -19, jak i badania powikłań oraz późnych skutków choroby. W szczególności umożliwi ocenę „pocovidowych” zmian w obszarze ośrodkowego układu nerwowego, w tym zapalenia tkanki mózgu, zwapnienia, mikrowylewów czy demielinizacji. Należy podkreślić, że badania obrazowe RM są najbardziej precyzyjnym, nieinwazyjnym narzędziem do oceny powikłań w następstwie przebycia Covid-19 - dodaje prezes.
Urządzenie pozwoli również na ocenę długotrwałych skutków powikłań po chorobie Covid – 19 w obszarze klatki piersiowej i jamy brzusznej. A mowa tu o zapaleniu mięśnia sercowego, zmianach w nerkach, trzustce i śledzionie.
Dzięki niemu możliwa będzie też ocena długotrwałych skutków powikłań w obszarze układu krwionośnego oraz mięśniowo-szkieletowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.