Reklama

Nowy rezonans magnetyczny w pleszewskim szpitalu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pleszewskie Centrum Medyczne będzie miało nowy rezonans magnetyczny. Co to oznacza dla pacjentów?

Pleszewskie Centrum Medyczne będzie miało nowy rezonans magnetyczny. A wszystko za sprawą dofinansowania  w kwocie 9 mln 200 tys. złotych, które  otrzymało od wojewody wielkopolskiego z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Na zakup aparatu szpital przeznaczy z tej puli 7.5 miliona złotych.

- 1,7 mln zł przeznaczone zostanie na przebudowę i modernizację pomieszczeń zakładu patomorfologii, jak również zakup systemu do diagnostyki genetycznej, a także agregatów i komory chłodniczej wraz z wyposażeniem –  mówi Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy pleszewksiego szpitala. 

Rezonans magnetyczny, który obecnie działa w pleszewskim szpitalu ma już 10 lat i wymaga wymiany na sprzęt nowszej generacji. Rocznie w pleszewskim szpitalu wykonywane jest od 1.000 do 1.200 badań.

Najbliższy wolny termin na badanie rezonansem magnetycznym w Pleszewie dla pilnych przypadków według danych NFZ to połowa maja. 

Teraz ma się to zmienić. Dzięki nowemu rezonansowi zwiększy się ilość stacji opisowych z trzech do czterech, co oznacza zaangażowanie większej liczby lekarzy i znaczne skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na opisy badań i wdrożenie odpowiednich  metod terapeutycznych.

Co pozwala zdiagnozować rezonans magnetyczny?

Rezonans  magnetyczny pozwala na diagnozowanie m.in. chorób płuc, onkologicznych, ale także jest nieoceniony przy  badaniach  neurologicznych, ortopedycznych i kardiologicznych.

Daje  więc możliwośc skutecznego  rozpoznania i śledzenia  postępu choroby oraz podejmowania szybkiego leczenia ratującego zdrowie i życie pacjenta. Niewątpliwą zaletą rezonansu jest też  promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe, które nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego organizmu.

Przez ostatnie dwa lata rezonans w pleszewskim szpitalu  był znacznie intensywniej wykorzystywany, bowiem korzystali  z niego bardzo często pacjenci po przebyciu Covid-19. 

- Czas rezonansu magnetycznego, który mamy w naszym szpitalu  dobiega końca. Urządzenie jest oczywiście sprawne, jednak dekada różnicy pomiędzy nim , a  nowoczesnymi aparatmi to już technologiczna przepaść. Dlatego szukaliśmy pieniędzy na jego wymianę.I dzięki wsparciu wojewody jeszcze w tym roku możliwy będzie zakup nowoczesnego urządzenia, co bardzo nas cieszy - wyjaśnia  Błażej Górczyński, prezes PCM

Rezonans w pleszewskim szpitalu. Kto może korzystać? 

Aparat RM w pleszewskim szpitalu jest i będzie wykorzystywany nie tylko do  badań  pacjentów ambulatoryjnych z powiatu pleszewskiego, ale także pacjentów z ościennych  ośrodków, które nie dysponują takim urządzeniem.

-  Nowoczesny rezonans magnetyczny w połączeniu z nowoczesnym systemem opisowym pozwoli na uzyskanie powtarzalnej i standaryzowanej jakości diagnostycznej w badaniach wszystkich obszarów anatomicznych w diagnostyce „pocovidowej”, obejmującej zarówno badania wykonywane natychmiast po wyleczeniu Covid -19, jak i badania powikłań oraz późnych skutków choroby. W szczególności umożliwi ocenę „pocovidowych” zmian w obszarze ośrodkowego układu nerwowego, w tym zapalenia tkanki mózgu, zwapnienia, mikrowylewów czy demielinizacji. Należy podkreślić, że badania obrazowe RM są najbardziej precyzyjnym, nieinwazyjnym narzędziem do oceny powikłań w następstwie przebycia Covid-19 - dodaje prezes.

Urządzenie pozwoli również na ocenę długotrwałych skutków powikłań po chorobie Covid – 19 w obszarze klatki piersiowej i jamy brzusznej. A mowa tu o zapaleniu mięśnia sercowego, zmianach  w nerkach, trzustce i śledzionie.

Dzięki niemu możliwa będzie też ocena długotrwałych skutków powikłań w obszarze układu krwionośnego oraz mięśniowo-szkieletowego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy