Obie instytucje zapewniają, że każdy obywatel Ukrainy uzyska pomoc medyczną na takich samych zasadach, jak polscy pacjenci.
Uchodźcy mogą też liczyć na bezpłatne testy i szczepienia przeciwko COVID-19.
- Wszystkie szpitalne oddziały zostały wyposażone w translatory, nie powinno być więc problemów z tłumaczeniem i porozumiewaniem się pomiędzy personelem, a ukraińskimi pacjentami. Mamy zresztą w tej kwestii doświadczenie, bowiem już wcześniej przyjmowaliśmy cudzoziemców, którzy mieszkają na terenie powiatu . Ponadto przygotowane są dwujęzyczne formularze ułatwiające zebranie wywiadu medycznego od pacjentów narodowości ukraińskiej - wyjaśnia Błażej Gorczyński, prezes PCM.
Obywatele ukraińscy mogą dzwonić pod bezpłatny numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, który jest czynny przez całą dobę.
Pod numerem 800 190 590 dowiedzą się, gdzie znajdą najbliższą placówkę medyczną: szpital, poradnię lekarza rodzinnego (POZ), pomoc medyczną w nocy (godz. 18.00 - 8.00), gdzie jest najbliższa apteka, jak postępować w przypadku zakażenia koronawirusem, czy też jak otrzymać skierowanie na test pod kątem SARS-CoV-2 oraz gdzie pobrać wymaz i jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19.
Do Pleszewa dotarło już prawie 300 uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.