Reklama

40. rocznica otwarcia szpitala w Pleszewie. „To była lecznica naszych marzeń”.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Mamy wreszcie szpital naszych marzeń – takie słowa padły 21 lipca 1982 roku - podczas oficjalnego otwarcia szpitala w Pleszewie przy ul. Poznańskiej. W tym roku mija 40 lat od oficjalnego otwarcia lecznicy.

Budowa szpitala w Pleszewie

Budowa szpitala w Pleszewie była inwestycją wpisaną do tzw. planu centralnego. Jak opisywał i wspominał ś.p. doktor Edward Horoszkiewicz - początkowo miała być zrealizowana w latach 1975-1980. Ostatecznie budowa zamknęła się cyklem siedmioletnim - ukończono ją w roku 1982.

- To opóźnienie nie było czymś nadzwyczajnym, bo wskutek nękającego kraj kryzysu wciąż nam na budowie czegoś brakowało - komentował, już podczas oficjalnego otwarcia, pleszewski lekarz, ginekolog – Edward Horoszkiewicz.

Szpital, jak wspomina, budowany był ze składek NFOZ i przypadł na lata stale pogarszającej się sytuacji gospodarczej i politycznej kraju. 

Budowa szpitala w Pleszewie. Pierwsze łopaty wbito w czynie społecznym

Pierwsze łopaty na placu budowy wbito w roku 1975 - jeszcze w tzw. czynie społecznym.

- Wszystko zaczęło się w niedzielę 4 maja 1975 roku i miało niezwykły początek. W szczerym polu za miastem zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa zapaleńców z łopatami, aby pod okiem przyszłego kierownika budowy szpitala - Edwarda Wojdy z Kaliskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego - rozpocząć prace ziemne we wcześniej wytyczonych przez geodetów miejscach - opisywał Edward Horoszkiewicz w swojej książce pt. "Od pijawek po dializy" - wydanej przez Południową Oficynę Wydawniczą.

Budowa szpitala w Pleszewie. Inwestycja za 250 mln zł

Ostatecznie - w lipcu 1982 roku - inwestycja została oddana do użytku. Pierwotny koszt budowy zaplanowany na ówczesne 150 mln złotych już w 1980 roku skorygowany został do 215 mln, by ostatecznie zamknąć się w kwocie 250 mln złotych. W budowę zaangażowani byli liczni podwykonawcy, oraz miejscowi rzemieślnicy, wspierani w wielu ważnych pracach przez załogi pleszewskich zakładów pracy, organizacje młodzieżowe, młodzież szkolną i wojsko. 

Pleszew. Przenosiny do nowego szpitala

Jak wspominał Edward Horoszkiewicz, 1 września 1982 roku - w dniu przeprowadzki pozostało do przewiezienia do nowej lecznicy 25 pacjentów (dzień wcześniej wypisano osoby niewymagające hospitalizacji). Do transportu posłużył autobus wynajęty z PKS i karetki pogotowia ratunkowego.

- W ciągu godziny istniejący od 80 lat szpital Zgromadzenia Sióstr opustoszał, ale nie przeszedł do historii - opisywał w swojej książce Edward Horoszkiewicz

Od 1982 roku szpitalem zarządzali: Edward Horoszkiewicz, Agnieszka Pachciarz, Adela Grala-Kałużna, Tadeusz Stefaniak. Obecnie prezesem PCM jest Błażej Górczyński.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy