Reklama

Egzoszkielet w pleszewskim szpitalu. Sprzęt będzie służył do rehabilitacji

Opublikowano: wt, 26 paź 2021 15:00
Autor:

Egzoszkielet w pleszewskim szpitalu. Sprzęt będzie służył do rehabilitacji - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pleszewskie Centrum Medyczne otrzymało 900 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na zakup sprzętu dla pacjentów wymagających rehabilitacji.

Finansowe wsparcie dla szpitala to efekt ministerialnego  konkursu dotyczącego narodowej strategii onkologicznej  w 2021 roku.  Środki zostaną przeznaczone na zakup egzoszkieletu i trzech  multisensorycznych systemów terapeutycznych kończyn.

Egzoszkielet to przenośny, bioniczny szkielet, który pełni bardzo ważną rolę w rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych lub z porażeniem. Składa się ze sztywnej, samonośnej konstrukcji posiadającej różne tryby pozwalające na szerokie zastosowanie urządzenia.

Inicjuje naturalny chód nie obciążając kończyn. Pozwala również na szybką modyfikację  wzorca chodu w momencie prowadzenia rehabilitacji.  

-  Egzoszkielet  jest urządzeniem przydatnym w  szeroko pojętej rehabilitacji pacjentów. Jego skuteczność przy przywracani ich  do sprawności jest duża, dlatego cieszymy się, że taki sprzęt będzie funkcjonował w naszym szpitalu i służył pacjentów – uważa Błażej Gorczyński, prezes PCM.

Egzoszkielet sprawia, że  osłabiony po chorobie rekonwalescent może bezpiecznie odbywać m.in. treningi równowagi, wykonywać przysiady, wykroki czy spacerować w miejscu. Koszt zakupu egzoszkieletu to 770 tys. złotych. Jednak to nie koniec, bowiem Pleszewskie Centrum Medyczne w ramach ministerialnego  dofinansowania zakupi jeszcze multisensoryczne systemy terapeutyczne kończyn.

- Mogą z nich korzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci. Terapia  pozwala m.in.  na dostosowanie  urządzeń  do ćwiczeń z pozycji stojącej lub siedzącej, daje też możliwość ćwiczeń bilateralnych i unilateralnych. Sprawdza się również  w terapii funkcji motorycznych i kognitywnych – wylicza Aldona Zielińska-Perlińska, ordynator Oddziału Rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym.

Na wyposażeniu szpitala znajda  się również  dwa kompaktowe, przenośne  zestawy z pakietem funkcji  pomocnych  w rehabilitowaniu pacjentów mających dysfunkcje motoryczne całego ciała. Urządzenia  są  ukierunkowane na diagnostykę i terapię kończyn górnych. Bazują na czujnikach, więc  pozwalają  na interaktywną terapię całego ciała.

Przywracają zatem do sprawności nie tylko ręce, nogi ale i też głowę oraz  i tułów. Wszystkie trzy multisensoryczne systemy  są warte  ponad 200 tys. zł. i trafią do szpitala już w przyszłym roku.

Przypomnijmy. W PCM w Pleszewie, w którym  funkcjonuje oddział onkologiczny i Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi -  wpisuje się narodową  strategię onkologiczną ministerstwa zdrowia. Z danych  resortu wynika, że z   roku na rok na choroby nowotworowe w Polsce  zapada ponad 160 tysięcy osób.  Dla  100 tysięcy walka kończy się przegraną. Nadzieję daje jednak  nie tylko profilaktyka  czy wczesne wykrywanie raka, ale również terapia ponowotworowa,  w skład której wchodzi szeroko rozumiana rehabilitacja. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy