Reklama

Pleszewski szpital zużywa coraz więcej tlenu

Opublikowano: ndz, 2 maj 2021 14:00
Autor:

Pleszewski szpital zużywa coraz więcej tlenu  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tlenownia w pleszewskim szpitalu zostanie generalnie wyremontowana. Placówka otrzymała na ten cel kwotę przekraczającą 100 tys. złotych z Ministerstwa Zdrowia i lada moment ruszy z pracami. Dzięki modernizacji zwiększy się przepustowość dostarczania tego życiodajnego gazu na szpitalne oddziały, które w pandemii koronawirusa zużywają go znacznie więcej.

Tlenownia w Pleszewskim Centrum Medycznym działa od 1982 roku, czyli od momentu oddania obiektu do użytku. Jest jedną z najważniejszych instalacji w szpitalu i teraz przyszła pora na jej generalny remont. Prace zakładają przede wszystkim wymianę instalacji gazów medycznych   i przyłączy, które doprowadzają  tlen  do szpitala.

- Remont tlenowni rozpocznie się na przełomie maja i czerwca i  ma być przeprowadzony w ciągu trzech, czterech tygodni. Prace modernizacyjne odbędą się  w dwóch etapach, a na czas remontu zostanie zastosowane alternatywne rozwiązanie dostarczające tlen pacjentom. Nie ma więc żadnego ryzyka  przerwy w jego dostawie. Bardzo istotne jest to, że  po wymianie rurociągu  zwiększy się  przede wszystkim przepustowość dostarczanego na szpitalne oddziały tlenu – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM.

Pleszewski szpital. Trzy źródła 

 Teraz przepustowość wynosi  100 m³ na godzinę , po remoncie będzie to już 200 m³.  W sumie wszystkie trzy   źródła dostarczające gaz do placówki zostaną zmodernizowane. Pierwsze to zbiornik główny, pozostałe dwa to baterie  butli z oddzielnym  zasilaniem. Każde z nich jest  w stanie działać niezależnie od siebie.  

 - Pobór  tlenu w naszym szpitalu wzrósł w ciągu ostatniego roku  prawie o połowę.  Najczęściej korzystano  z  niego na oddziale covidowym, który został utworzony jako oddział dodatkowy i znajduje się na nim obecnie 77 łóżek. Przed pandemią w 2019 roku zużyliśmy 54 tony, a w roku 2020 – podczas pandemii COVID-19 – szpital zużył już 75 ton tlenu. Nie było jednak żadnych problemów z jego brakiem, bowiem  dbamy o to, aby główny zbiornik był uzupełniany już w momencie 50% zużycia – tłumaczy Błażej Górczyński, prezes  szpitala.

Pleszewski szpital. Monitoring 

 Jak dodaje prezes- ilość tlenu  jest na bieżąco monitorowana nie tylko przez firmę dostarczającą gaz  do placówki, ale codziennych  pomiarów również dokonuje sam szpital. Ma to zapewnić bezpieczeństwo wszystkim  pacjentom. PCM  ma również stałe rezerwy tlenowe na wypadek nieprzewidzianej awarii. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy