Tlenownia w Pleszewskim Centrum Medycznym działa od 1982 roku, czyli od momentu oddania obiektu do użytku. Jest jedną z najważniejszych instalacji w szpitalu i teraz przyszła pora na jej generalny remont. Prace zakładają przede wszystkim wymianę instalacji gazów medycznych i przyłączy, które doprowadzają tlen do szpitala.
- Remont tlenowni rozpocznie się na przełomie maja i czerwca i ma być przeprowadzony w ciągu trzech, czterech tygodni. Prace modernizacyjne odbędą się w dwóch etapach, a na czas remontu zostanie zastosowane alternatywne rozwiązanie dostarczające tlen pacjentom. Nie ma więc żadnego ryzyka przerwy w jego dostawie. Bardzo istotne jest to, że po wymianie rurociągu zwiększy się przede wszystkim przepustowość dostarczanego na szpitalne oddziały tlenu – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM.
Pleszewski szpital. Trzy źródła
Teraz przepustowość wynosi 100 m³ na godzinę , po remoncie będzie to już 200 m³. W sumie wszystkie trzy źródła dostarczające gaz do placówki zostaną zmodernizowane. Pierwsze to zbiornik główny, pozostałe dwa to baterie butli z oddzielnym zasilaniem. Każde z nich jest w stanie działać niezależnie od siebie.
- Pobór tlenu w naszym szpitalu wzrósł w ciągu ostatniego roku prawie o połowę. Najczęściej korzystano z niego na oddziale covidowym, który został utworzony jako oddział dodatkowy i znajduje się na nim obecnie 77 łóżek. Przed pandemią w 2019 roku zużyliśmy 54 tony, a w roku 2020 – podczas pandemii COVID-19 – szpital zużył już 75 ton tlenu. Nie było jednak żadnych problemów z jego brakiem, bowiem dbamy o to, aby główny zbiornik był uzupełniany już w momencie 50% zużycia – tłumaczy Błażej Górczyński, prezes szpitala.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.