Reklama

Pleszewskie Koło Pszczelarzy ma odnowiony sztandar [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 5 gru 2021 11:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki wsparciu darczyńców udało się odnowić blisko 40-letni sztandar Koła Pleszewskich Pszczelarzy. Dziś został oficjalnie zaprezentowany i poświęcony.

Koło Pszczelarzy działa na terenie powiatu pleszewskiego blisko 140 lat. Zostało założone 10 lutego 1884 roku. Dziś zrzesza ok. 90 członków ze wszystkich gmin powiatu. 

Liczba ta jest płynna, jedni umierają, inni chcą się zapisać – m.in. jeden z księży, są kobiety, które odziedziczyły zamiłowanie do pszczelarstwa np. po dziadku, ojcu. W kole przeważają doświadczeni pszczelarze z rodzin o pięknych tradycjach pszczelarskich. W ostatnich latach zapisują się młodzi adepci sztuki bartniczej, wprowadzani przez tych bardziej doświadczonych. Zapisują się także coraz chętniej – jak już wspomniałem - panie - opowiadał nam jakiś czas temu Michał Karalus, przewodniczący Koła Pszczelarzy w Pleszewie.

Większość to tacy, który z pokolenia na pokolenie zajmują się pszczelarstwem.

Ale są też nowi, którzy rozpoczynają przygodę w tej branży. Jest moda na pszczoły, więc nie brakuje młodych osób. Natomiast najstarszy pszczelarz ma blisko 90 lat. W moim przypadku – wszystkiego nauczył mnie ojciec - mówił Michał Karalus. 

Ostatnio dzięki wsparciu darczyńców udało się odnowić blisko 40-letni sztandar organizacji.

Dziś podczas mszy św. w kościele farnym pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie sztandar został poświęcony. Nabożeństwo odprawił ksiądz prałat Henryk Szymiec.

- Sztandar to szczególny znak rozpoznawczy każdego koła pszczelarskiego, takie działania nie tylko jednoczą kolejne pokolenia pszczelarzy, ale również zobowiązują do szacunku dla wytężonej pszczelarzy - mówił dziś Karalus. 

Spotkanie pszczelarzy było też okazją do podsumowania działalności koła i omówienia spraw organizacyjnych.

Nie zabrakło też zaproszonych gości m.in. burmistrza Pleszewa, Arkadiusza Ptaka, który nie krył jak duże znaczenie dla lokalnej społeczności mają właśnie pszczelarze. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.