"Podkoziołek" to tradycyjny zwyczaj karnawałowy, który jest szczególnie popularny w zachodniej i centralnej Polsce, w tym w Wielkopolsce i na Kujawach. To forma zabawy, która odbywa się pod koniec karnawału, tuż przed Środą Popielcową, która rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu.
"Podkoziołek" ma bogatą historię i symbolikę. Pierwotnie był związany z kultem płodności i urodzaju. Wierzono, że kozioł, jako zwierzę płodne, przynosi szczęście i pomyślność.
Współcześnie "Podkoziołek" to przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy i radości. W wielu regionach organizowane są specjalne imprezy, podczas których tańczy się i śpiewa. I tak właśnie jest w Tursku, gdzie zwyczaj "Podkozioła" kultywowany jest przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko". Zespół prezentuje nie tylko tańce dookoła koziołka, ale również przyśpiewki ludowe i humorystyczne scenki, zakończone zabawą taneczną.
"Podkoziołek" to nie tylko zabawa, ale również ważny element lokalnej kultury i tradycji. To okazja do integracji społeczności, podtrzymywania dawnych zwyczajów i przekazywania ich z pokolenia na pokolenie.
Tegoroczny "Podkoziołek" w Tursku odbędzie się w sobotę - 1 marca. Początek o godz. 17.00 w miejscowej sali wiejskiej.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko"
Warto dodać, że Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko" jest już na scenie od ponad 50 lat. To wspaniała wizytówka gminy Gołuchów i lokalnego folkloru. Formacja powstała w 1971r. z inicjatywy Seweryny Grabowskiej.Wtedy to, do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego, dołączyła kapela i chór żeński. Zmieniono profil, opracowano nowy program, a Seweryna Grabowska na podstawie dawnych rysunków i fotografii odtworzyła oryginalne stroje, noszone w tym mikroregionie.
Kopalnią wiedzy o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych był wówczas Jan Sobczak, podobnie jak Seweryna Grabowska, rdzenny mieszkaniec Turska. Urodzony w 1904r. od najmłodszych lat grywał na zabawach i weselach wiejskich. Organista, skrzypek, to dzięki niemu, opracowane w pierwszym roku wytężonej pracy tańce, pieśni, przyśpiewki i obrzędy miały autentyczny, lokalny rodowód.
Układy taneczne oraz obrazki obrzędowe takie jak: „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki”, „Darcie pierza” czy „Oczepiny” były wielokrotnie pokazywane na scenach całej Polski i w kilku innych krajach Europy. Warto podkreślić, że Rada Gminy Gołuchów podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 rokiem jubileuszu 50-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Tursko.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.