reklama
reklama

50 lat Zespołu Pieśni i Tańca "Tursko". To był niezwykły jubileusz! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” jest już na scenie od 50 lat. To wspaniała wizytówka gminy i lokalnego folkloru. Jubileuszowe obchody, które przygotowali członkowie i przyjaciele zespołu były niezwykłe!
reklama

Jubileusz rozpoczął się nabożeństwem w Sanktuarium Maryjnym w Tursku. 

- Jesteście perłą tej ziemi - mówił podczas kazania proboszcz ks. Piotr Górski. 

Podkreślał jak ważną rolę w społeczeństwo odgrywa zespół.

Kultywujecie tradycję i  zwyczaje. Nawet ja się muszę podporządkować pod zespół, żadnych zebrań ministranckich w dni, w które są próby zespołu - żartował, nie krył przy tym wzruszenia.

Kiedy wchodziłem do świątyni w waszym towrzystwie, przy akompaniamencie instrumentów, serce o mało nie wyskoczyło mi z piersi ze wzruszenia - podreślał proboszcz turskiej parafii. 

Po mszy zespół i zaproszeni goście przejechali autokarami do auli UAM w Kaliszu. Tam odbył się koncert jubileuszowy.

Ale cóż to był za występ! Na scenie oprócz jubilatów zaprezentował się też zespół "Żychlinioki" i "Głogowianie". Nie zabrakło życzeń i gratulacji od zaproszonych gości.

Impreza jubileuszowa zakończyła się biesiadą taneczną w sali w Kucharkach. 

50 lat Zespołu "Tursko"

Historia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” jest bardzo bogata. Formacja powstała w 1971r. z inicjatywy Seweryny Grabowskiej.

Wtedy to, do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego, dołączyła kapela i chór żeński. Zmieniono profil, opracowano nowy program, a Seweryna Grabowska na podstawie dawnych rysunków i fotografii odtworzyła oryginalne stroje, noszone w tym mikroregionie.

 
Kopalnią wiedzy o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych był wówczas Jan Sobczak, podobnie jak Seweryna Grabowska, rdzenny mieszkaniec Turska. Urodzony w 1904r. od najmłodszych lat grywał na zabawach i weselach wiejskich. Organista, skrzypek, to dzięki niemu, opracowane w pierwszym roku wytężonej pracy tańce, pieśni, przyśpiewki i obrzędy miały autentyczny lokalny rodowód.

 

 

Układy taneczne oraz obrazki obrzędowe takie jak: „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki”, „Darcie pierza” czy „Oczepiny” były wielokrotnie pokazywane na scenach całej Polski i w kilku innych krajach Europy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama