Reklama

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: ARCHIWUM ZESPOŁU

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” - Zdjęcie główne

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” jest już na scenie od 50 lat | foto ARCHIWUM ZESPOŁU

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” jest już na scenie od 50 lat. Zjednuje sobie coraz szersze grono sympatyków i miłośników folkloru, a 2021 ustanowiono w gminie Gołuchów rokiem zespołu. Natomiast miejscowa biblioteka z okazji zacnego jubileuszu przygotowała specjalną wystawę.

„50-lat z przytupem. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”– historia i współczesność (1971-2021)” –  tak brzmi pełna nazwa wystawy, na którą składa się 10 plansz wystawienniczych. Prezentują one kolejno: czasy poprzedzające założenie zespołu, rok 1971 i oficjalne utworzenie grupy, kadrę kierowniczą, choreografów, najważniejsze wydarzenia, wyjazdy, koncerty oraz zdobyte nagrody i wyróżnienia.

Dorobek Zespołu Tursko

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” oraz biblioteki. Plansze wystawiennicze opracowała Elżbieta Kłakulak, za techniczne przygotowanie ekspozycji odpowiedzialne były: Ewa Kempińska i Anna Danielak.

- Na planszach przedstawiono również taneczny i obrzędowy repertuar grupy oraz noszone przez niego stroje. Wystawę wzbogacają liczne nagrody, dyplomy, statuetki i puchary otrzymane przez „Tursko” w ciągu swej wieloletniej działalności - opowiada Elżbieta Kłakulak, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów.

Dodaje, że  wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności i ma na celu upowszechnianie oraz popularyzację dorobku i dokonań Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”. Można oglądać ją w holu biblioteki w godzinach otwarcia, do końca czerwca 2021r.

Bogata historia Zespołu Tursko 

Rzeczywiście historia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” jest bardzo bogata. Formacja powstała w 1971r. z inicjatywy Seweryny Grabowskiej. Wtedy to, do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego, dołączyła kapela i chór żeński. Zmieniono profil, opracowano nowy program, a Seweryna Grabowska na podstawie dawnych rysunków i fotografii odtworzyła oryginalne stroje, noszone w tym mikroregionie.

Kopalnią wiedzy o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych był wówczas Jan Sobczak, podobnie jak Seweryna Grabowska, rdzenny mieszkaniec Turska. Urodzony w 1904r. od najmłodszych lat grywał na zabawach i weselach wiejskich. Organista, skrzypek, to dzięki niemu, opracowane w pierwszym roku wytężonej pracy tańce, pieśni, przyśpiewki i obrzędy miały autentyczny lokalny rodowód.

Zespół Tursko na europejskich scenach

Układy taneczne oraz obrazki obrzędowe takie jak: „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki”, „Darcie pierza” czy „Oczepiny” były wielokrotnie pokazywane na scenach całej Polski i w kilku innych krajach Europy.

- W ciągu 50 lat nieprzerwanej działalności artystycznej zespół koncertował na wielu scenach krajowych i zagranicznych. Na przełomie lat tworzyło go prawie 500 osób i stał się jednym z najdłużej działających amatorskich grup tanecznych w Wielkopolsce – opowiadał jakiś czas temu Tomasz Karoń, członek zespołu i jednocześnie klubu radnych Niezależnych, którzy wnioskowali do miejscowych władz o ustanowienie roku jubileuszowego poświęconego formacji.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków zespołu, od najmniejszych, kilkuletnich z „Małego Turska”, przez tańczącą i śpiewającą młodzież, po dojrzałych członków kapeli Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” od kilkudziesięciu lat rozwija się i zjednuje sobie coraz szersze grono sympatyków i miłośników folkloru.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy