„50-lat z przytupem. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”– historia i współczesność (1971-2021)” – tak brzmi pełna nazwa wystawy, na którą składa się 10 plansz wystawienniczych. Prezentują one kolejno: czasy poprzedzające założenie zespołu, rok 1971 i oficjalne utworzenie grupy, kadrę kierowniczą, choreografów, najważniejsze wydarzenia, wyjazdy, koncerty oraz zdobyte nagrody i wyróżnienia.
Dorobek Zespołu Tursko
Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” oraz biblioteki. Plansze wystawiennicze opracowała Elżbieta Kłakulak, za techniczne przygotowanie ekspozycji odpowiedzialne były: Ewa Kempińska i Anna Danielak.
- Na planszach przedstawiono również taneczny i obrzędowy repertuar grupy oraz noszone przez niego stroje. Wystawę wzbogacają liczne nagrody, dyplomy, statuetki i puchary otrzymane przez „Tursko” w ciągu swej wieloletniej działalności - opowiada Elżbieta Kłakulak, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów.
Dodaje, że wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności i ma na celu upowszechnianie oraz popularyzację dorobku i dokonań Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”. Można oglądać ją w holu biblioteki w godzinach otwarcia, do końca czerwca 2021r.
Bogata historia Zespołu Tursko
Rzeczywiście historia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” jest bardzo bogata. Formacja powstała w 1971r. z inicjatywy Seweryny Grabowskiej. Wtedy to, do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego, dołączyła kapela i chór żeński. Zmieniono profil, opracowano nowy program, a Seweryna Grabowska na podstawie dawnych rysunków i fotografii odtworzyła oryginalne stroje, noszone w tym mikroregionie.Kopalnią wiedzy o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych był wówczas Jan Sobczak, podobnie jak Seweryna Grabowska, rdzenny mieszkaniec Turska. Urodzony w 1904r. od najmłodszych lat grywał na zabawach i weselach wiejskich. Organista, skrzypek, to dzięki niemu, opracowane w pierwszym roku wytężonej pracy tańce, pieśni, przyśpiewki i obrzędy miały autentyczny lokalny rodowód.
Zespół Tursko na europejskich scenach
Układy taneczne oraz obrazki obrzędowe takie jak: „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki”, „Darcie pierza” czy „Oczepiny” były wielokrotnie pokazywane na scenach całej Polski i w kilku innych krajach Europy.
- W ciągu 50 lat nieprzerwanej działalności artystycznej zespół koncertował na wielu scenach krajowych i zagranicznych. Na przełomie lat tworzyło go prawie 500 osób i stał się jednym z najdłużej działających amatorskich grup tanecznych w Wielkopolsce – opowiadał jakiś czas temu Tomasz Karoń, członek zespołu i jednocześnie klubu radnych Niezależnych, którzy wnioskowali do miejscowych władz o ustanowienie roku jubileuszowego poświęconego formacji.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków zespołu, od najmniejszych, kilkuletnich z „Małego Turska”, przez tańczącą i śpiewającą młodzież, po dojrzałych członków kapeli Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” od kilkudziesięciu lat rozwija się i zjednuje sobie coraz szersze grono sympatyków i miłośników folkloru.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.