reklama

Ponad półtora miliona dowodów do wymiany. Sprawdź swój dokument!

Opublikowano:
Autor:

Ponad półtora miliona dowodów do wymiany. Sprawdź swój dokument! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Sprawdź swój dowód osobisty! Być może jesteś wśród 1.546.700 Polaków, którzy w przyszłym roku powinni wymienić swój dokument tożsamości.



Dowód osobisty ważny jest 10 lat. W 2021 roku ważność stracą dowody ponad półtora miliona Polaków! Sprawdź swój dokument!

Bez ważnego dowodu osobistego nie weźmiesz kredytu, nie dostaniesz paszportu, nie odbierzesz poleconego na poczcie czy nawet paczki od kuriera.



Co zrobić, gdy dowód osobisty traci ważność?

 

Wniosek o wydanie nowego dokumentu najlepiej złożyć online. Musisz mieć jednak profil zaufany no i oczywiście odpowiednie zdjęcie.



Jak to wygląda?



Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Jeśli go nie macie, załóżcie - także przez internet.



Za nowy dowód nic nie zapłacicie, będzie na Was czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.



Nowy dowód będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

 

E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.



W sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. A to dlatego, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców.

 

Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE