Reklama

Pożar sadzy w kominie w Grodzisku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W miejscowości Grodzisko (gmina Pleszew) paliła się wczoraj (28.02) sadza w kominie. Do akcji zadysponowano cztery zastępy straży.

Wczoraj, przed godz. 22:00, doszło do pożaru w miejscowości Grodzisko (gmina Pleszew). W kominie jednego z budynków zapaliła się sadza. Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z Jednostki Ratwoniczno-Gaśniczej z Pleszewa oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Rokutowa i Grodziska

- Pożar został ugaszony przy użyciu proszku gaśniczego. Następnie budynek został sprawdzony miernikiem wielogazowym oraz kamerą termowizyjną. Ratownicy nie wykryli dodatkowego zagrożenia – informuje Paweł Mimier z KP PSP Pleszew.

Łącznie w działaniach, które trwały 1,5 godziny, brało udział 17 strażaków.

 - W sezonie grzewczym często odnotowujemy tego rodzaju zdarzenia. Są takie dni, kiedy otrzymujemy powiadomienia o pożarze sadzy dwa czy trzy razy - mówił nam w styczniu Artur Burchacki z zespołu prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Pożar sadzy - co warto o nim wiedzieć? 

O pożarze sadzy mówimy, gdy dochodzi do zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodu kominowego pozostałości po pracy urządzenia grzewczego, czyli sadzy.
Pożarowi sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. W niektórych przypadkach z komina dobywają się płomienie ognia, strzelają z niego iskry oraz pojawia się gęsty, ciemny dym.

Wysoka temperatura dochodząca podczas pożaru sadzy nawet do 1000°C doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować zapalenie się poddasza i pomieszczeń przylegających do przewodów dymowych. Przy uszkodzeniu komina może dojść nawet do rozprzestrzenienia się ognia na cały budynek. Pęknięty komin stwarza także niebezpieczeństwo zaczadzenia mieszkańców budynku.

Co zrobić, gdy dojedzie do pożaru sadzy?

Jak się zachować, kiedy dojdzie już do pożaru sadzy? Należy niezwłocznie wezwać straż pożarną, informując szczegółowo dyspozytora o aktualnej sytuacji.
Powinniśmy także wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Należy jednak podkreślić, że absolutnie nie wolno wlewać do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem! Aby ugasić palącą się sadzę, zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku, można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

Jak nie dopuścić do pożaru w przewodzie kominowym?

By uniknąć pożaru w kominie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
  • Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.
PRZECZYTAJ TEŻ: Strażacy z powiatu pleszewskiego podsumowali miniony rok [ZDJĘCIA]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy