reklama
reklama

Strażacy z powiatu pleszewskiego podsumowali miniony rok [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W komendzie powiatowej PSP w Pleszewie odbyła się wczoraj narada roczna. Jaki był 2022 rok dla strażaków z powiatu pleszewskiego?
reklama

Wczoraj - 20 lutego - w komendzie powiatowej PSP w Pleszewie odbyła się narada podsumowująca działalność strażaków z powiatu pleszewskiego w 2022 roku.

Zjawili się na niej nasi ratownicy, a także m.in. zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Jarosław Zamelczyk, poseł Jan Mosiński, starosta pleszewski Maciej Wasilewski, włodarze gmin z powiatu pleszewskiego oraz dyrektorzy, kierownicy i przedstawicele firm zaprzyjaźnionych z pleszewską komedną.  

- Rok 2022 był dla nas bardzo pracowity - mówił komendant powiatowy PSP w Pleszewie Roland Egiert. 

Komenda odnotowała w minionym roku łącznie 1043 interwencje wszystkich jednostek ochrony przeciwpożarowej działających na terenie naszego powiatu. To mniej o 314 zdarzeń w porównaniu z rokiem 2021. 48 było alarmów fałszywych. Statystycznie strażacy pleszewscy interweniowali co 8 godzin i 36 minut. Najwięcej zdarzeń było w gminie Pleszew, potem kolejno Dobrzyca i Gołuchów. Najmniej w gminie Chocz i Czermin.  

- W minionym roku zastępy państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych najczęściej likwidowały zdarzenia związane z usuwaniem skutków działania sił przyrody. Były to silne wiatry, opady i przybory wód - łącznie 347 zdarzeń. Rozmiary i skutki tych zdarzeń wymagały prowadzenia złożonych działań ratowniczych - mówił Roland Egiert, komendant powiatowy PSP w Pleszewie.

Niszczycielska siła żywiołu 

17 lutego nad powiatem pleszewskim przeszedł orkan Dudley. Tego dnia od godz. 4:45 do godz. 8:00 na stanowisko kierowania PSP w Pleszewie wpłynęło 65 informacji dotyczących skutków wichury, z czego ponad połowę - z terenu gminy Dobrzyca. Większość ze zgłoszeń dotyczyła zerwanych dachów, wiatr zrywał również linie energetyczne i łamał drzewa, część dróg była nieprzejezdna. Poza tym występowały utrudnienia w dostawach prądu. 

- Działania na terenie gminy Dobrzyca, związane z usuwaniem skutków wichury trwały od 17 do 20 lutego. W tych dniach odnotowaliśmy 118 interwencji. Brało w nich udział 1242 ratowników z PSP i OSP oraz 248 pojazdów z terenu powiatu, ale również spoza powiatu. Wsparcia udzielili również strażacy z Inowrocławia  oraz kadeci ze szkoły aspirantów PSP w Poznaniu - mówił Roland Ekiert.

Łącznie w całym powiecie w związku z wichurą doszło do 252 zdarzeń. Odpowiednio w gminie: Chocz - 18, Czermin - 10, Dobrzyca - 118, Gizałki - 40, Gołuchów - 13, Pleszew - 53. 

- Myślę, że to dla nas wszystkich był sprawdzian. Zdaliście go bardzo dobrze. To uświadamia nam wszystkim jak ważne jest wyszkolenie, za które dziękuję. Nasi mieszkańcy zawsze mogą na państwa liczyć - mówił starosta pleszewski Maciej Wasielewski. 

O szkoleniach, jakie przechodzili w minionym roku strażacy z naszego powiatu, pisaliśmy na bieżąco na naszym portalu. 

Pożary na terenie powiatu pleszewskiego

W sumie do miejscowych zagrożeń strażacy wyjeżdżali w minionym roku co 11 godzin i 6 minut. Z kolei do pożarów dochodziło co 40 godzin i 55 minut. Było ich łącznie 214 (wzrost w stosunku do roku 2021 o 32 interwencje).

Do 64 pożarów doszło w budynkach mieszkalnych, 4 w obiektach użyteczności publicznej, 47 w gospodarstwach rolnych, 26 w lasach. 15 razy paliły się środki transportu, 12 razy obiekty produkcyjne i magazynowe. 96 proc. z tego to pożary małe, natomiast 4 proc. - średnie. 

- Nie było żadnego dużego pożaru na terenie powiatu, a to świadczy, że prewencja społeczna działa bardzo dobrze i że dużo się mówi o bezpieczeństwie - komentował Jarosław Zamelczyk, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. 

O akcjach edukacyjnych prowadzonych przez naszych strażaków informowaliśmy na bieżąco na naszym portalu.

W minionym roku nie obyło się niestety bez tragedii w powiecie spowodowanych przez ogień. W wyniku pożaru, do którego doszło w sierpniu Koźmińcu, w gminie Dobrzyca, zginął 86-letni mężczyzna. Później, w listopadzie, w Polskich Olędrach, gdzie płonął dom, życie straciła 88-letnia kobieta

Ludzie zaangażowani w akcje gaśnicze

Łączna ilość członków ochotniczych straży pożarnych na ternie powiatu pleszewskiego to obecnie 2 655 druhów. Z kolei w komendzie powiatowej w systemie codziennym pracuje 10 osób, a zmianowym - 37. 

- W naszych szeregach jest 9 szeregowych, 13 podoficerów, 19 aspirantów i 6 oficerów. W 2022 roku służbę pełniło 47 funkcjonariuszy i  dwóch pracowników - wyliczał Roland Egiert.   

- Drodzy funkcjonariuszki, funkcjonariusze i pracownicy. Bardzo wam dziękuję, bo to dzięki waszej pracy tak wysoko oceniana jest komenda, tak wysoko oceniany jest komendant, który jest waszym przedstawicielem. […] Nie działacie tylko na terenie waszego powiatu, ale całego województwa i to widać, bo o Pleszewie jest głośno i jest głośno pozytywnie. Za to ogromne podziękowania - zwrócił się do strażaków Jarosław Zamelczyk. 

Sprzęt

A to wszystko nie udało by się bez odpowiedniego sprzętu. Do działań ratowniczo gaśniczych pojazdy z PSP wyjeżdżały łącznie 697 razy, a OSP - 1167. Samo KP PSP dysponuje 12 pojazdami i 5 przyczepami. W roku 2022 auta będące na jej wyposażeniu przejechały łącznie ponad 63 tys. km. 

W 2022 w garażach jednostek pojawiły się też nowe pojazdy. Dwa auta trafiły do komendy powiatowej, kolejne dwa do OSP - w Dobrzycy i Wierzchach. Wiele zakupów sprzętowych nie udałoby się, gdyby nie uzyskiwane dofinansowania. Same OSP z naszego terenu otrzymały w minionym roku dotacje w kwocie ponad 1 mln zł. 

- Sprzęt jest bardzo ważny. Chciałem podziękować serdecznie panu ministrowi Janowi Mosińskiemu za to, że wspiera naszych strażaków - zarówno zawodowych, jak i ochotników - mówił starosta pleszewski. 

- Tam gdzie mogliśmy wesprzeć działalność zarówno PSP, jak i OSP - pan komendant miał nas do dyspozycji - mówiąc językiem wojskowym. Bo do tego jesteśmy, jako wybrani i powołani parlamentarzyści - mówił poseł Jan Mosiński. 

Przypomnijmy, że posłowie wielokrotnie zjawiali się w minionym roku w naszym powiecie. Chociażby przy okazji wręczania decyzji związanych z przyznaniem świadczeń ratowniczych dla druhów. W 2022 roku wręczono ich w sumie 451 w naszym powiecie.

Gotowość

Komendant pleszewskiej komendy opowiedział o planach jednostki na nadchodzące miesiące.

- Priorytetem naszej komendy na ten rok jest przede wszystkim utrzymanie wysokiej gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej - mówił Roland Egiert. 

- Czeka nas też dalsze wdrażanie zapisów ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz kontynuacja wdrażania i rozwoju systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją. Chcemy również kontynuować współpracę z Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie, w zakresie klasy strażackiej. Szkolenia strażaków ratowników OSP będą szczególnie skierowane na uwzględnienie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursów na prawo jazdy kategorii C - wyliczał komendant.

Jednostka nie chce też zaprzestać swojej działalności prewencyjnej oraz aktywności sportowych. 

- Chcemy też kontynuować programy edukacyjne w przedszkolach i szkołach - m.in. przeprowadzić wspólnie z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie kolejną edycję festiwalu twórczości dziecięcej „Ze sztuką bezpiecznej” pod honorowym patronatem komendanta głównego PSP. Planujemy również przeprowadzenie Turnieju Czterech Wspinalni, biegu służb mundurowych w ramach Biegu Przemysława oraz udział w Mistrzostwach Wielkopolskich Strażaków PSP w halowej piłce nożnej - wyliczał komendant.

W przyszłym roku również ważna będzie współpraca - między strażą a podmiotami, które ją wspierają. 

- Chcę podziękować państwu za wsparcie, jakiego udzieliliście nam w ubiegłym roku. Dziękuje wielkopolskiemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Dariuszowi Matczakowi, panu staroście pleszewskiemu, państwu parlamentarzystom i samorządowcom, ochotniczym strażom pożarnym, firmom oraz instytucjom, z którymi współpracowaliśmy. Dziękuję również moim współpracownikom z KP PSP w Pleszewie, za ciężką i wytrwałą pracę oraz służbę - wymieniał Roland Egiert. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama