Reklama

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 50 urodziny. Co mówił kilka lat temu podczas wizyty w Pleszewie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Andrzej Duda obchodzi dzisiaj 50. urodziny. Z tej okazji przypominamy - jak przebiegała jego wizyta w Pleszewie w roku 2016.

Andrzej Duda w Pleszewie

Andrzej Duda jest prezydentem od 6 sierpnia 2015 roku. Nieco ponad rok od objęcia swojej funkcji po raz pierwszy - odwiedził Pleszew. Wszystko miało miejsce 20 października 2016 roku. Podczas wizyty w naszym mieście obiecywał m.in. wsparcie przy budowie obwodnicy Pleszewa, z uznaniem wypowiadał się też o naszym szpitalu i Wielkopolanach. Odnosił się także do ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce.  

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w naszym regionie rozpoczęła się od odwiedzenia Jana Szymańskiego, który w roku 2016 obchodził 100. rocznicę urodzin. Prezydent wręczył wówczas osobiście weteranowi walk o wolność i niepodległość ojczyzny Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Była to kameralna uroczystość, po serii zdjęć prezydenckiego fotografa, Andrzej Duda został sam z rodziną Jana Szymańskiego. 

Kolejnym punktem wizyty prezydenta w Pleszewie było zamknięte spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Było to raczej kurtuazyjne spotkanie na stojąco, w trakcie którego burmistrz, jako jego gospodarz, przedstawił wszystkie osoby. Była też możliwość zamienienia kilku słów z głową państwa.

– Wręczyliśmy prezydentowi lokalne wyroby naszych wytwórców: chleb, pomidory oraz różnorodne produkty spółdzielni mleczarskiej z Kowalewa. Jak pan prezydent zobaczył, że jest tam serek typu „grań” i do tego dietetyczny, to powiedział, że jego małżonka będzie bardzo zadowolona. Chcieliśmy dać jeszcze miód z pleszewskiej pasieki, ale lekarz, który sprawdzał ten podarunek, nie wyraził zgody – relacjonował nam w roku 2016 ówczesny burmistrz Marian Adamek.

Informował ponadto, że z góry narzucono organizatorom liczbę osób, więc postawiono przede wszystkim na przedstawicieli organizacji  pozarządowych.

- Ale przedstawiając wszystkich uczestników spotkania, rozpocząłem od najmłodszego  - ucznia III klasy gimnazjum – mówił włodarz.

Wielu gości także przekazało prezydentowi kilka drobiazgów. Prezentem był też chleb od lokalnego piekarza z napisem „Witamy prezydenta w Pleszewie”, który znajdował się w wydzielonej salce ratusza do wyłącznej dyspozycji prezydenta.

Do rąk głowy państwa trafiło też niewielkie popiersie Jana Pawła II odlane z brązu, a wykonane przez pleszewską firmę. Wręczył je ks. prałat Henryk Szymiec. 

Około półtorej godziny, głównie w deszczu, trwało później z kolei spotkanie Prezydenta RP na pleszewskim rynku. Najpierw burmistrz Marian Adamek poprosił o objęcie honorowym patronatem obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, która miała przypaść za dwa lata. Włodarz mówił też o staraniach przekraczających możliwości samorządu - drodze ekspresowej S11.

Prezydent w swoim przemówieniu odniósł się do rozmowy, jaką odbył w ratuszu.

- Muszę przyznać, że rzadko zdarza mi się bywać w takich miejscach: bezrobocie poniżej 5%, szpital świetnie funkcjonuje, generalnie wszyscy są zadowoleni. Dobrze, że chociaż się skarżą, że nie mają obwodnicy. Obiecałem, że będę na ten temat rozmawiał z panem ministrem infrastruktury - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił też o potrzebie wybudowania całej drogi S11.

Andrzej Duda mówił również o wielkopolskiej solidności i pracowitości, wspominał też o szczególnej roli zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W kolejnych słowach gość odniósł się do panującej sytuacji w Polsce twierdząc, że demokracja „czuje” się w naszym kraju bardzo dobrze.

Po tych słowach na rynku przez dłuższą chwilę ludzie skandowali „Andrzej Duda, Andrzej Duda”. Po przemówieniu prezydent wyszedł do mieszkańców: ściskał im ręce, rozdawał autografy, zamieniał krótkie zdania. Robiono sobie z nim także zdjęcia. O godzinie 18.30 w eskorcie policji i BOR-u Andrzej Duda opuścił nasze miasto.

Jak wspominacie tamtą wizytę? Czego życzycie Andrzejowi Dudzie w dniu okrągłych urodzin? Piszciew komentarzach!

ZABACZ WIDEO:

 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy