reklama

Pryszczyca w Europie. Co to oznacza dla rolników? Będzie spotkanie w Pleszewie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Pryszczyca w Europie. Co to oznacza dla rolników? Będzie spotkanie w Pleszewie - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWażne spotkanie dla rolników z powiatu pleszewskiego! W związku z niepokojącym rozprzestrzenianiem się pryszczycy w Europie, odbędzie się specjalne spotkanie informacyjne w Pleszewie. Dowiedz się, jakie zagrożenia niesie ta choroba i jak chronić swoje stada.
reklama
reklama

Pryszczyca (FMD) to groźny wirus atakujący bydło, świnie, owce, kozy i dzikie parzystokopytne. Powoduje powstawanie pęcherzy w jamie ustnej, na nogach i wymionach, co prowadzi do gorączki, kulawizn, braku apetytu i spadku mleczności. Ze względu na wysoką zaraźliwość i konieczność uboju chorych stad, pryszczyca stanowi poważne zagrożenie ekonomiczne dla rolnictwa.

Pryszczyca - zagrożenie dla Polski

W związku z wykryciem ognisk pryszczycy w krajach sąsiadujących - Polska stoi w obliczu poważnego zagrożenia rozprzestrzenienia się tej choroby na swoim terytorium. W odpowiedzi na to zagrożenie rząd uruchomił sztab kryzysowy, który ma na celu koordynację działań prewencyjnych oraz monitorowanie sytuacji na granicach.

reklama

W Polsce - jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - na dzień 16 kwietnia 2025r.  nie odnotowano żadnego ogniska pryszczycy. Wszystkie przypadki budzące wątpliwości sprawdzane są przez służby w procesie ciągłym.

Jak rozprzestrzenia się choroba?

Pryszczyca przenosi się głównie poprzez:

  • bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami,
  • skażone produkty zwierzęce (np. mięso, mleko),
  • nasienie i zarodki,
  • skórę i wełnę,
  • ściółkę, paszę i wodę,
  • sprzęt rolniczy, pojazdy, wyposażenie budynków inwentarskich i narzędzia do obsługi zwierząt,
  • odzież i buty, na rękach osób obsługujących pastwiska, odpadki kuchenne.
Wirus znajduje się w wydychanym przez zwierzę powietrzu, wydzielinach oraz wydalinach na ok. 4 dni przed wystąpieniem u niego objawów chorobowych. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Przeżuwacze mogą być nosicielami wirusa nawet do 3 lat.

reklama

 

Jak powinieneś chronić swoje stado?

  • Legalne źródło pochodzenia zwierząt: Zwierzęta wprowadzane do stada muszą pochodzić z wiadomego źródła, być oznakowane oraz zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny.
  • Izolacja nowych zwierząt: Każde nowe zwierzę wprowadzane do gospodarstwa musi przejść okres kwarantanny, zanim trafi do pozostałych zwierząt.
  • Kontrola zdrowia zwierząt: Regularne badania weterynaryjne są kluczowe w zapobieganiu chorobie.
  • Czyszczenie i dezynfekcja: Konieczne są regularne działania prewencyjne: czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń, sprzętu i narzędzi wykorzystywanych w gospodarstwach.
  • Higiena osobista: Personel obsługujący zwierzęta powinien przestrzegać zasad higieny oraz stosować odzież i obuwie dedykowane do obsługi zwierząt.
  • Ograniczenie kontaktu: Należy unikać kontaktu ze zwierzętami z innych gospodarstw, nie użyczać sprzętu rolniczego ani wykorzystywanego w gospodarstwach, zwłaszcza w przypadku podejrzenia zakażenia i w okresie wzmożonego zagrożenia. Należy również bezwzględnie przestrzegać zakazu wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych.

Czy pryszczyca jest groźna dla ludzi?

Człowiek może zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub poprzez spożycie surowego, skażonego patogenem mięsa, a także zawierającego wirusy niepasteryzowanego mleka i niepasteryzowanych przetworów mlecznych. Choroba u ludzi zwykle ma łagodny przebieg. Niemniej jednak osoby pracujące w gospodarstwach rolnych powinny zachować ostrożność, przestrzegać zasad higieny oraz unikać kontaktu z chorymi zwierzętami.

reklama

 

Spotkanie informacyjne w Pleszewie

W związku z bardzo groźną sytuacją związaną z pojawiającymi się w Europie ogniskami pryszczycy - Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z Wojewódzkim i Powiatowym Lekarzem Weterynarii organizują spotkanie dla rolników z powiatu pleszewskiego. Odbędzie się ono we wtorek - 29 kwietnia w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Start o 10.00. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo