Historia tej niewielkiej miejscowości jest bardzo ciekawa. Jej nazwa w źródłach pojawia się w 1543 r. jako własność Suchorzewskich. Majątek przez lata przechodził z rak do rąk, aż w 1905 roku został rozparcelowany. W 1618 roku, gdy miejscowość była własnością Tomickiego założono tu folwark. Wieś później często zmieniała właściciela, ostatecznie w 1899 roku zastała sprzedana Komisji Kolonizacyjnej, wtedy miejscowość liczyła 8 domów i 162 mieszkańców. W tym okresie istniała tu cegielnia, położona była po wschodniej stronie drogi do Żegocina, przy obrzeżu lasu. Skąd nazwa Psienie Ostrów? Tego nawet sami miejscowi do końca nie wiedzą.
– Próbowałam w kilku źródłach dowiedzieć się czegoś na ten temat, natomiast nikt nie był w stanie mi pomóc i wyjaśnić skąd wzięła się taka nazwa – mówi nam sołtys wsi, Donata Bestwina.
Psienie Ostrów. Zawsze chętni do pomocy
Dziś w Psieniu Ostrów mieszkają 162 osoby. We wsi znajduje się murowany z cegły dwór z początku lat 90. XIX wieku wzniesiony z użyciem form charakterystycznych dla stylu „królowej Anny”. Aktualnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Wieś jest mała, ale bardzo zżyta i jak mówi sołtys, mieszkańcy lubią spędzać czas w swoim gronie. A gdy poprosi o pomoc, zawsze ją dostaje. Fundusz sołecki, który mieszkańcy Psienia Ostrów mają do dyspozycji, nie jest duży, ale co roku udaje się zrealizować zaplanowane zadania, które mają na celu poprawę komfortu życia mieszkańców tej niewielkiej miejscowości.W ubiegłym roku doposażono plac zabaw. Ze środków z funduszu sołeckiego zakupiono wioślarz i orbitek oraz huśtawkę wahadłową podwójną.
– Cieszę się z tego placu zabaw. Mamy we wsi dużo dzieci, wiele z nich tam się bawi. Na miejscu jest też coś dla starszych – można poćwiczyć na elementach siłowych – mówiła nam wówczas Donata Bestwina.
Do tego zamontowano lampę uliczną i wyrównano drogi dojazdowe do pól.
- O utrzymanie terenu wokół świetlicy dbamy na bieżąco – podkreślała wówczas sołtyska.
W 2022 roku mieszkańcy wsi mieli do dyspozycji 18.396 zł. W tym roku jest to kwota 19.267,19 zł. Na co zostanie przeznaczona? Na utrzymanie dróg gminnych, a także zieleni i placu zabaw w Psieniu Ostrów. Najważniejszy i najbardziej kosztowny jest jednak remont miejscowej sali wiejskiej.
– Część z tych pieniędzy wydana zostanie na remont świetlicy, który obejmował będzie zewnętrzną elewację budynku oraz gruntowne odnowienie ścian w środku. Pozostałe środki są przeznaczone na utrzymanie dróg gminnych oraz na utrzymanie zieleni wokół sali i placu zabaw w Psieniu Ostrów – dodaje sołtyska.
Psienie Ostrów. Droga i chodnik
Jedną z potrzeb mieszkańców Psienia Ostrów jest odcinek drogi gminnej prowadzący od figury Matki Boskiej.
- Remont jest przewidziany przez gminę w najbliższym czasie. Ważną sprawą poruszaną na zebraniach wiejskich przez mieszkańców jest też brak chodnika przy drodze powiatowej w stronę Pieruch, utrudnia to zamieszkującym tam dzieciom dojście do przystanku autobusowego - wskazuje Donata Bestwina.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.