reklama

Rozmawiają o udarach i nowotworach. Trwa konferencja szkoleniowa w Gołuchowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUdary mózgu i nowotwory to najczęściej występujące choroby cywilizacyjne. W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie trwa właśnie konferencja szkoleniowa na ten temat.
reklama

Konferencje szkoleniową  na temat udarów mózgu oraz nowotworów jako najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych w ramach projektu pn. "Zdrowa Wielkopolska" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego zorganizowało Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie.

- Udary mózgu i nowotwory są najczęściej występującymi przyczynami zgonów i niepełnosprawności. Czas zorganizowania tej konferencji nie jest przypadkowy  - październik jest miesiącem świadomości raka piersi, a 25 będziemy obchodzić Światowy Dzień Udaru Mózgu. (...) Choroba nie pyta, czy może przyjść. Choroba, przychodząc rzuca na kolana, znienacka rujnuje całe dotychczasowe życie. Najpotężniejsze umysły nie są w stanie przygotować się na chorobę, ułożyć schematu działania, dlatego  być może uczestnicząc w tego typu spotkaniach, sięgając do literatury  możemy, choć w małym stopniu zrozumieć te mechanizmy - mówiła pedagog i pracownik socjalny Dorota Olejniczak. 

reklama

O objawach udaru mózgu, o tym jako go rozpoznać i jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej opowiedział zebranym ratownik medyczny - Dominik Kołaski. 

- Czas to mózg, strata czasu to strata mózgu. (...) Czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Tylko szybka reakcja może uratować komuś życie, uchronić przed inwalidztwem. Dlatego ważne jest rozpoznanie objawów (m.in. asymetria twarzy, utrata władzy w kończynach, niezrozumiała mowa, nagłe zawroty głowy, silny ból głowy) i natychmiastowe wezwanie pomocy - podkreślał Dominik Kołaski. 

Po nim o znaczeniu  pomocy psychologicznej w procesie leczenia w przypadku osoby chorej i jej najbliższych mówiła psycholog Marlena Ulatowska. Tematykę wsparcia onkologicznego przybliżyła  z kolei Monika Tokarz-Grenda, koordynator ds. opieki onkologicznej. Lekarz Anna Sikora-Zieja mówiła o raku piersi, a dr n. med. Radosław Lisiecki o raku jelita grubego. 

reklama

 
Podczas konferencji stoiska edukacyjne i informacyjne przygotowali m.in.  Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Pleszewie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie oraz  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołuchowie. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama