Pleszew. Mural Mariana Bogusza
Przypomnijmy: pomysł stworzenia murala przedstawiającego postać Mariana Bogusza powstał jakiś czas temu w murach Zajezdni Kultury.
– Zrodziło się to w naszym zespole, gdy wspólnie ze Sławkiem Danielskim dyskutowaliśmy, jak można rozwijać sztuki wizualne – opowiadał nam Przemysław Marciniak, dyrektor pleszewskiego domu kultury.
- Chodzi o zaprezentowanie pleszewianom postaci Mariana Bogusza, który zapisał się w historii sztuki, a nie do końca wszyscy mieszkańcy wiedzą kim był. Sam pomysł na mural jest kolejnym krokiem żeby zachęcić ludzi to zainteresowania się sztuką. Nie mówię oczywiście, że nikt nią się nie interesuje, ale mogłoby takich osób być więcej. Niestety większość ludzi kojarzy sztukę wizualną z muzeami i galeriami, a niekoniecznie tak jest w dzisiejszych czasach. Przykładem ma być między innymi mural – opisywał z kolei „Życiu Pleszewa” sam Sławomir Danielski, który ma zająć się wykonaniem wspomnianego dzieła.
Pleszew. Mural Mariana Bogusza
Pierwotny pomysł umiejscowienia murala dotyczył jednej z kamienic na Rynku, ostatecznie jednak trudnością okazało się zdobycie zgody konserwatora na to miejsce. Jak podkreślali nam jednak sami pomysłodawcy, nie chodzi o miejsce, ale o samego Mariana Bogusza.
- Nie jestem przywiązywany do miejsca, ale do idei – podkreślał nam Przemysław Marciniak, dyrektor Zajezdni Kultury.
Prace ostatecznie się rozpoczeły - mural powstaje w okolicy skrzyżowania ulic Hallera i Lipowej w Pleszewie. Widoczny jest doskonale z drogi krajowej.
Pleszew. Mural Mariana Bogusza
No dobrze, jak z kolei wygląda sama praca nad tak dużym projektem? Jak opowiadał nam pleszewski artysta, wiąże się ona ze sporym wyzwaniem.
- Techniczne samo malowanie na ścianach jest o tyle wyzwaniem, że zależne jest od pogody. Nie jest to moja pierwsza praca wykonana na ścianie, ale również wyzwaniem będzie rozmiar pracy. Tu wchodzi w grę malowanie na wyciągniku. No i jak wykadrować pracę na ścianie żeby nie zagubić proporcji. W tym celu chcę użyć rzutnika żeby wykadrować prace. Samo malowanie ma być przy użyciu zarówno farby w sprayu jak i malowanie z wałka czy pędzla farbami do malowania graffiti – opowiadał nam Sławomir Danielski.
Na koniec warto jeszcze podkreślić, że Marian Bogusz to postać wybitna – jeśli chodzi o kulturę w naszym mieście. W ubiegłym roku pleszewskie Muzeum Regionalne zorganizowało niezwykłą wystawę – z okazji 100. rocznicy urodzin Mariana Bogusza – cieszyła się ona ogromnym powiedzeniem.
- Muzeum Regionalne w Pleszewie posiada największą kolekcję dzieł Bogusza – opowiadał nam już wcześniej Adam Staszak, dyrektor placówki.
Obecnie pleszewska kolekcja liczy 218 dzieł Mariana Bogusza - w tym 74 obrazy i 144 prace na papierze.
JAK WAM SIĘ PODOBA NOWY MURAL, KTÓRY POWSTAJE W PLESZEWIE? ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.