Reklama

Ruszyła sprzedaż węgla po cenie preferencyjnej w gminie Chocz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruszyła sprzedaż węgla po cenie preferencyjnej w gminie Chocz - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To dobra informacja dla mieszkańców gminy Chocz, którzy złożyli wnioski o zakup węgla w samorządzie. Sprzedaż już ruszyła. Co powinni teraz zrobić wnioskodawcy?

Do gminy Chocz dotarła już pierwsza dostawa węgla, którego dystrybucją zajmuje się samorząd. I jak poinformowali pracownicy urzędu – sprzedaż już się rozpoczęła.  

Przypomnijmy, że o planowanej dystrybucji – we wszystkich gminach w powiecie pleszewskim - pisaliśmy niedawno szeroko na łamach "Życia Pleszewa".

Sprzedaż węgla w gminie Chocz. Co powinni zrobić wnioskodawcy?

W związku z dostawą urząd gminy Chocz poinformował mieszkańców o tym, jak wygląda procedura zakupu węgla. Jak wnioskodawca zostanie poinformowany o możliwości dokonania zakupu? Jak będzie wyglądał odbiór surowca? Informację urzędu prezentujemy poniżej.

Krok 1. Do wnioskodawcy zadzwoni pracownik urzędu (zgodnie z kolejnością zgłoszonych wniosków) z informacją, że jego wniosek kwalifikuje się na dostępny już węgiel. Wnioskodawca będzie musiał pobrać z urzędu dane do przelewu oraz wpłacić odpowiednią kwotę.

Krok 2. Po wpływie wpłaty na rachunek bakowy urzędu, zostanie wystawiona faktura, a pracownik urzędu powiadomi wnioskodawcę o możliwości jej odbioru.

Krok 3. Po odbiorze faktury wnioskodawca może wybrać się do wyznaczonego skład opału, gdzie będzie mógł odebrać węgiel ujęty we wniosku.

Ile kosztować będzie węgiel zakupiony od gminy Chocz?

Samorządy sprzedają węgiel po cenie preferencyjnej – nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Zakupują go od spółek za nie więcej niż 1,5 tys. zł. W Choczu surowiec kosztuje 1,9 tys. zł za tonę. Na tę cenę składają się też koszty dystrybucji opału (m.in. transportu, przechowywania i ważenia), które ponosi gmina.      

Skąd i jaki węgiel kupiła gmina Chocz?

Gmina zamówiła węgiel – zgodnie z przydziałem - od spółki PGE Paliwa. Transportuje go ze składów w Cieślach (woj. dolnośląskie) i Wielichowie (woj. wielkopolskie, pow. grodziski). Jest to węgiel z zagranicy.

- Ta spółka nie dysponuje niestety węglem polskim, a zagranicznym. To mieszanina węgla z różnych państw. Tym bym się jednak nie zrażał. Działamy tak, jak wszystkie samorządy w kraju – mówił na ostatniej sesji rady miejskiej Marian Wielgosik, burmistrz gminy Chocz.

Gmina Chocz zamówiła – według zapotrzebowania - 575 ton surowca. 300 ton groszku, 250 ton orzecha i 25 ton miału. Jak dotychczas (stan na 8 grudnia) do urzędu wpłynęło ok. 540 wniosków o zakup opału.  

Gdzie będzie można odebrać węgiel w gminie Chocz?

Mieszkańcy gminy Chocz będą przekierowywani po odbiór węgla do dwóch składów: ROLBUD w Kwileniu (jeśli zamówili groszek) oraz składu w Choczu na ul. Łukasińskiego (po miał i orzech).

Do kiedy można składać wnioski na zakup węgla od gminy Chocz?

Węgiel sprzedawany będzie w dwóch transzach – po 1,5 ton. Wnioski na zakup w ramach pierwszej transzy można składać jeszcze do 15 grudnia 2022 r. w urzędzie gminy. Według wstępnego planu urzędu, sprzedaż w ramach drugiej transzy ma rozpocząć się na początku roku i zakończyć pod koniec kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy