Reklama

Gmina Chocz. Była kontrola segregacji śmieci. Co ujawniła?

Opublikowano:
Autor:

Gmina Chocz. Była kontrola segregacji śmieci. Co ujawniła? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Chocz przeprowadziła doraźną kontrolę segregacji śmieci. - Przypominamy, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i jest obecnie obowiązkowa - zaznaczają urzędnicy.

Wielu mieszkańców gminy Chocz nieprawidłowo segreguje śmieci. Tak wynika z kontroli, którą przeprowadzili niedawno pracownicy chockiego urzędu. Co dokładnie ustalili?

- Kontrola ujawniła złą segregację wynikającą w części z niewiedzy, ale również były przypadki oczywistej złej segregacji - tłumaczy burmistrz gminy Marian Wielgosik. 

Jak precyzuje włodarz - problemem są przede wszystkim odpady, które powinny trafić na PSZOK (jak rury, gruzy czy małe AGD), a lądują w worku ze śmieciami zmieszanymi. Dlaczego mieszkańcy je tam wrzucają? Według diagnozy urzędu zniechęca ich znaczna odległość od punktu, gdzie muszą takie śmieci zawozić - czyli PSZOK-u w Witaszyczkach.

- Chciałbym w tym miejscu przypomnieć, iż gmina czyniła starania w zakresie pozyskania finansów oraz wybudowania PSZOK-u. Niestety część mieszkańców sprzeciwiając się budowie PSZOK na terenie gminy Chocz, zablokowała możliwość odbioru odpadów tego typu na naszym terenie - zaznaczył Marian Wielgosik. 

Konsekwencje nieprawidłowej segregacji śmieci w gminie Chocz

Urząd w Choczu zaapelował o przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji. Bo zależność w tej sytuacji jest prosta: im większa ilość śmieci zmieszanych zostaje odebrana z posesji, tym wyższe są koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w gminie, a co za tym idzie - więcej za śmieci muszą płacić mieszkańcy.

- Przypominamy, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i jest obecnie obowiązkowa - czytamy w komunikacie samorządu. 

Za niewypełnienie tego obowiązku grozi w gminie Chocz kara finansowa - obecnie 75 zł od osoby. Nie zapłacili jej jednak właściciele posesji objętych ostatnią kontrolą, na których wykryto błędy w segregacji. Jakie konsekwencje ich spotkały?

- Mieszkańcy w związku z ujawnioną złą segregacją otrzymali pisma informujące o złej segregacji odpadów oraz z przypomnieniem o prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Na początku stosujemy metodę pouczenia. Dopiero kolejne tego typu niepoprawne działanie powoduje obciążenie karą finansową. Staramy się najpierw edukować, a nie karać. Niestety zbyt długo nie da się tak funkcjonować – tłumaczy burmistrz Marian Wielgosik.

Będzie więcej za śmieci w gminie Chocz?

Odbiorem i transportem odpadów komunalnych w gminie Chocz zajmuje się obecnie firma WM Wiatrowiec z Nowej Wsi. Umowa - opiewająca na kwotę blisko 517 tys. zł - obowiązuje gminę do końca bieżącego roku.

Mieszkańcy za śmieci płacą teraz 25 zł od osoby za miesiąc. Burmistrz nie ukrywa, iż przewiduje, że opłata ta w przyszłym roku wzrośnie. Dlaczego? Ze względu na rosnące koszty usług związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami.

Jak duża będzie to zwyżka? Tego jeszcze nie wiadomo.

- Obecnie trwa analiza kosztów, ze względu na m.in. rosnące koszty transportu tych odpadów, rosnące koszty energii, rosnące wynagrodzenia pracowników od 2023 roku, rosnące koszty zakupu usług przez firmę świadczącą usługi wywozu odpadów komunalnych, inflację - wylicza Marian Wielgosik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy